Detecting emotions during the application of skin conductance and heart rate measurement techniques
Deri iletkenliği ve kalp atış ölçüm tekniklerinin uygulanması sırasında duyguların anlamlandırılması
  1. Tez No: 257078
  2. Yazar: TUNA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ, DOÇ. DR. KARANFİL SOYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Duygular uzun zamandır insan davranışları, motivasyon, biliş ve dikkat gibi süreçler üzerinde etkili olan faktörler olarak tanınmaktadırlar. Birçok deneysel çalışmanın da işaret ettiği gibi bilişsel süreçlerin önemli bir parçasını oluşturmaktadırlar. Duyguların bilişsel süreçlerdeki rolünü anlamaya yönelik oldukça büyük bir ilgi olmasına karşın duyguların fizyolojik ölçümünü sağlayacak deneysel tekniklerle ilgili önemli kısıtlamalar var. Bu araştırma, duyguların çeşitli psiko-fizik deneyleriyle araştırılmasını amaçlamaktadır. Duyguların ölçülmesi için deri iletkenliği ve kalp atışı ölçümü gibi fizyolojik teknikler kullanılmıştır. Bu araştırmanın öncelikli amacı, kurulan deneysel düzenek ile resim gösterimi esnasında deneklerin duygusal olarak etkilendiğinin ortaya konulmasıdır. Bu araştırmanın diğer bir amacı duygu ölçümüyle ilgili tekniklerin uygulanmasına bir giriş yapılması ve duyguların sübjektif etkileri üzerinde çalışmayı planlayan diğer araştırmacılar/araştırmalar için kullanılabilirliğinin gösterilmesidir. Diğer bir deyişle, bu çalışmanın amacı bahsedilen teknikleri ve yöntemleri kullanarak duygusal etkilenimin olduğunu göstermek ve tecrübe edilen duyguların karakterize edilebilmesidir. Birçok çalışmada kullanılan fizyolojik ekipman oldukça pahalıdır ve bunların uygulanması kolay değildir. Bu çalışmanın bir özelliği oldukça düşük maliyetli, sıklıkla kullanılan ve invasif olmayan bir aracın, elektro-dermal aktivite ölçüm cihazının kullanılmasıdır. Bu ölçüm sempatik sinir sistemini etkileyen duygu-içerikli bir aktivitenin oluşturulması sırasında kayıt alınarak yapılmıştır. Bu araştırmanın önemli bir kısmında MATLAB yazılımı üzerinden veri eldesi ve analizi yapılmıştır. EDA ve HR verileriyle sunulan olaylar listesi veri eldesi ile birleştirilmiştir; olay bazlı analiz gerçekleştirerek deneyin farklı aşamalarında duygusal sonuçların olup olmadığını gözlemlenmiştir. Bu tez projesi Boğaziçi Üniversitesi'nin Biyomedikal Mühendisliği Laboratuvarı'nın olanakları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Duygulanımı yüksek ve düşük resimler sunduğum her bir denek için deri iletkenliği ve kalp atış ölçümü alınmışstır. Altı saniyelik resim gösterimleri sırasında deneklerden sunulan resimler hakkında düşünmeleri istendi. Bu çalışmada kullanılan bir diğer yöntem, duyguların psikolojik olarak ölçülmesine yarayan fizyolojik metotlara göre sübjektif ve daha az hassas olarak kabul edilen Bireysel Değerlendirme Ölçümleri oldu. Fizyolojik ölçümlere iyi bir tamamlayıcı oldu. Bu iki yöntemin duyguların uyandırma ve değerlik boyutlarının deneysel olarak gözlemlenmesine karşın yaşanan bireysel etkinin ortaya konulmasında bazı sınırlamalarla karşılaşıldı. Bu çalışmanın sonuçları, bu deneysel araçların güvenilir birer cihaz olarak psikofizik araştırmalarında ve belki de nöroekonomi ve nöroetik araştırmalarında da kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Başka bir deyişle, duygulanım içerikli resim gösterimi deri iletkenliği ve kalp atışı üzerinde etki yaparak katılımcının uyandırma ve değerlik boyutlarında değişimine sebep olduğunu ortaya konmuştur fakat bu fizyolojik verilerle tecrübe edilen duygunun karakterize ve kategorize edilmesi mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Emotions have long been recognized as influential factors in human behavior and they have various influences on motivation, cognition and attention. A variety of empirical evidences have shown that emotions have been a vital component of cognitive processes. Although there is great interest in determining the role of emotions in cognitive processes, the application of physiological emotion measurement by experimental techniques is still limited. This research investigates the emotion through a series of psycho-physics experiments. One aim of this research is to demonstrate its use via an experimental design for investigating the role of emotions in external affection during affective picture viewing. Another aim is to apply the tools for measuring emotions in ways that will make them more accessible to researchers wishing to investigate the emotional determinants of subjective affection. In other words, the purpose of this study is to test the equipment whether it could be used to demonstrate the emotional affection and to characterize type of experienced emotions. These goals have been accomplished by adopting and refining a physiological technique of emotion measurement known as electro-dermal activity and heart rate measurement. Many of the studies involve the use of physiological equipment that is costly and difficult to implement. One of the main features of this research is to use a low-cost instrument for electro-dermal activity (EDA) measurement that has been non-invasive and widely used in psychophysiology as an indicator of emotional arousal. This measurement has been recorded during a sensitive measure of emotion-related sympathetic activity caused by presentation of a novel unexpected stimulus. A significant part of this research involves the implementation of MATLAB software that facilitates data acquisition and analysis. I have superimposed the EDA and HR data series and the list of events, thus, I have performed event-related analysis to examine whether particular stages of the experiment had emotional consequences. This thesis project has been implemented by using facilities available in the laboratory of Biomedical Engineering Faculty in Boğaziçi University. Each subject was presented a series of affective and non-affective pictures during the measurements of electro-dermal activity and heart rate. Subjects were told to think about the presented pictures that were shown for six seconds. Another method, as a complementary to EDA and HR techniques, has been self-assessment manikins (SAM) that has been well-known to be subjective and less accurate than physiological methods. Two methods have shown that emotional arousal and valence can be observed empirically but there are certain limitations in determining the type of affection experienced by the subject. The results of this study demonstrates that these tools can be used as a reliable one in psychophysics research as well as could possibly be used in experimental economics or experimental ethics research. In other words, affective picture demonstration influences the electro-dermal activity as well as heart rate of the subjects that give clue about the emotional arousal and valence of the participants but it is not possible to characterize and categorize the emotion experienced depending on the obtained physiological data.