Alevi politics of recognition: Transformation of alevism and two kinds of recognition politics
Alevi tanınma siyaseti: Aleviliğin dönüşümü ve iki tür tanınma siyaseti
  1. Tez No: 257079
  2. Yazar: BENGÜ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CANDAŞ BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma din üzerindeki egemen siyasal söylemin Aleviliğin dönüşümü ve Alevi tanınma siyaseti üzerindeki etkisini incelemektedir. Siyasal gücü elinde tutanların ve Alevi hareketinin önde gelen örgütlerinin pozisyonları hakkında gerekli bilgiyi sağlaması için ilk olarak AKP'nin Alevi Açılımı'yla hareketlenen tartışmaları kullanarak Aleviliğe yönelik din üzerindeki bu egemen siyasal söylemin nelerden oluştuğunu göstermek amaçlanmaktadır. Her ne kadar 1990'larla başlayan Alevi hareketi geleneksel Aleviliğin şekilleşmesi ve standartlaşmasına neden olmuşsa da, ki bunun en önemli üç örneğini cem törenlerinde, semahlarda ve dedelik kurumunda görebiliriz, Aleviliğin kimi yeniden oluşturulma örnekleri, din üzerindeki egemen söylemin koyduğu şartlar itibariyle Aleviliğin ?kabul edilebilir? bir türüyle uzlaşmaktadır. Ayrıca bu tez Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Vakıfları Federasyonu tarafından temsil edilen iki ayrı tanınma siyasetini incelemektedir. Bunların yanı sıra, bu federasyonların altındaki seçilmiş altı örgütün öncelikleri, kendi kurumlarını tanımlayışları, Alevilerin talepleri ve Türkiye'de laiklik uygulamasına yönelik düşünceleri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes how the dominant political discourse on religion effects the transformation of Alevism and the Alevi politics of recognition. It attempts to demonstrate the constituents of this dominant political discourse on religion towards Alevism by mainly using the debates sparkled by the AKP?s Alevi Opening in order to present the positions of those holding political power and of the prominent Alevi organizations within the Alevi movement. Although the emergence of Alevi movement beginning from the 1990s has already led to the formalization and standardization of traditional Alevism which we can trace in three examples of core elements of Alevism, cem ceremonies, semahs and dedelik institutiton, certain examples of the reproduction of Alevism have accomodated to a version of Alevism which might be delineated as ?acceptable? with respect to the conditions imposed by the dominant discourse on religion. This thesis also examines the two kinds of politics of recognition within the Alevi movement as represented by the Alevi Bektashi Federation and the Alevi Foundations Federation. Besides, these organizations are analyzed in terms of their priorities, self-definition of their institutions, their views about the Alevis? demands and about the implementation of laicism in Turkey.