Women of power: The policewomen in a state of men
İktidarın kadınları: Erkek devletinde kadın polisler
- Tez No: 257077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, devlet iktidarının çoğunlukla erkekler tarafından kullanıldığı polis örgütünde bu iktidarın kadınlıkla nasıl eklemlendiğini incelemektedir. Polis örgütü, devlet iktidarının belli aktörlerin günlük ve sıradan pratikleri aracılığıyla toplumsal olarak cinsiyetlendirildiği mikro bir alan olarak ele alınmıştır. Bu bakımdan, bu çalışma kadın polisler üzerine odaklanmakta ve onların toplumsal olarak cinsiyetlendirilmiş öznelliklerinin bu sınırlı bağlamda nasıl kurulduğunu ve müzakere edildiğini araştırmaktadır. Kadın polislerin günlük erkeklik ve kadınlık performasları aracılığıyla ?cinsiyetlerini yaptıkları? iddia edilmektedir. Bu kadınlar, bu erkek egemen coğrafyada varlıklarını sürdürebilmek için farklı erkeklik ve kadınlık performasları gerçekleştirmekte ve bu farklı performanslar arasında gidip gelmektedirler. Dahası, kadın polislerin polis örgütü içinde asimile oldukları ileri sürülmektedir. Bunun nedeni, kadın polislerin polisliğin erkek egemen normlarını ve pratiklerini benimseyip normalleştirmeleridir. Fakat, bu çalışma kadın polislerin deneyimlerinin sadece bir asimilasyon ve ezilme vakası olarak kavranamayacağını ayrıca vurgulamaktadır. Polislikteki ikincil konumlarına rağmen kadın polisler belirli güçlenme imkanları yaratabilmektedirler. Dolayısıyla, bu tez onları ?iktidarın kadınları? olarak nitelemektedir ve burada bahsi geçen iktidar erkek egemen devlet iktidarıdır. Bu noktada, söz konusu güçlenme deneyimlerini iki ana eksende anlamanın mümkün olduğu iddia edilmektedir. İlk olarak, kadın polisler erkekler karşısında birey kadınlar olarak güçlenmektedirler. Polisliğin kurumsallaşmış erkek iktidarını birey olarak karşılarına çıkan erkeklerin iktidarına karşı çıkmak için kullanmaktadırlar. İkinci olarak, kadın polisler toplum karşısında üstün bir pozisyona sahip olan ayrıcalıklı devlet ajanları olarak güçlenmektedirler. Bu bakımdan, kendilerini devletin ete kemiğe bürünmüş hali olarak nitelendirdikleri ve bu öz-temsil aracılığıyla kendilerine bir hareket ve müdahele alanı açtıkları öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes how state power and femininity are articulated in the police force where state power is mostly deployed by men. The police organization is taken as a micro setting where state power is gendered through daily and mundane practices of specific actors. Accordingly, this inquiry focuses on the policewomen and examines how their gendered subjectivities are constructed and negotiated in this particular context. It is argued that the policewomen ?do gender? via their daily performances of masculinity and femininity. That is, these women enact and shift between different performances of masculinity and femininity in order to survive within this masculinist geography. Furthermore, it is claimed that the policewomen are assimilated into the police force as they embrace and normalize its masculinist norms and practices. Nevertheless, this study also emphasizes that the experiences of the policewomen cannot be adequately grasped merely as an instance of assimilation and subordination. Despite their secondary position in policing, they are able to come up with certain possibilities of empowerment. Thus, this thesis identifies them as ?women of power? where power connotes masculinist state power. At this point, it is suggested that their experience of empowerment can be captured along two central axes. Firstly, they are empowered as individual women against men. They deploy institutionalized masculinist power of policing in order to defy individual men?s power. Secondly, the policewomen are empowered vis-à-vis the society as privileged state agents. In this regard, it is asserted that they identify themselves as the personification of the state and they open up a space of action and intervention via this self-representation.