Feyyaz Kayacan öykücülüğünde görme problemi
The problem of seeing in Feyyaz Kayacan's short fiction
- Tez No: 257081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, 1950'lerden 1980'lere yayılan bir zaman dilimini kapsamak üzere Feyyaz Kayacan'ın öykülerini görme meselesi üzerinden inceler. Görme duyusunun toplumsal ve ekonomik düzlemlerde dönüştürülebileceği biçimlerin, özellikle de modernitenin erken safhalarından itibaren aldığı ayrıcalıklı konumunun eleştirisinin güçlü bir sorunsal olarak gözlemlendiği Kayacan öykülerinin bu konuyu çeşitli boyutlarıyla nasıl ele aldığı saptanmaya çalışılır. Görmenin tahakküm gücü, belli toplumsal düzenlemeler için oluşturabileceği tehlike, içsel ve dışsal gerçekliğin alımlanmasında rolü ve alabileceği alternatif biçimler, Kayacan'ın öykülerinin içeriğinde mesele ettiği görmenin çeşitli boyutlarıdır. Öykü izleklerinin görme meselesi üzerinden şekillenmesinin yanı sıra görme problemini sürrealist tekniklerle destekleme biçimleri de incelenir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the problem of seeing in the short stories of Feyyaz Kayacan from the 1950s to the 1980s. The transformation of various forms of visual perception at social and economic levels and especially the critique of seeing?s priviliged position from the beginning of modernity are dominant themes in Kayacan?s short fiction. The thesis examines his multi-dimensional approach to this problem by focusing fundamentally on the dominating nature of seeing, its potential threat to established social institutions, its role in the perception of interior and external reality and the various forms that it can take. In addition to the formation of major themes of his short fiction through problematic of seeing, the thesis also discusses Kayacan?s various surrealistic strategies to support the problem of seeing.