Board composition in the affiliates of family business groups in Turkey: A longitudinal analysis
Türkiye'deki aile grup şirketlerinin yönetim kurulu kompozisyonu: Boylamsal bir analiz
  1. Tez No: 257087
  2. Yazar: İDİL ZİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİSAN SELEKLER GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son zamanlarda, hem uluslar üstü hem ulusal organizasyonlar yönetim kurullarında dışarıdan üye sayısının arttırılmasını savunmaya başladılar. Ancak, bugüne kadar yapılan çalışmalar, gelişmekte olan ülkelerdeki yaygın yönetim kurulu kompozisyonunun, organizasyonların bu talepleriyle çeliştiğini ortaya koymuştur. Bu sebeple, gelişmekte olan ekonomilerden birisi olarak Türkiye, gelişmekte olan ekonomilerde içeriden üye hakimiyetindeki yönetim kurulu kompozisyonunun baskılar karşısında değişip değişmediğini araştırmak için uygun bir ortam sunmaktadır.Bu noktadan hareketle, bu tezin esas amacı Türk şirket gruplarına bağlı şirketlerin yönetim kurulları kompozisyonunun değişip değişmediğini araştırmaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise bağlı şirketlerin yönetim kurulu kompozisyonu ile ihracat performansı arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, altı ayrı aile şirket grubuna bağlı şirketlerin yönetim kurulları 2003, 2005 ve 2007 yılları için incelenmiştir. Veri çoğunlukla bağlı şirketlerin ve holdinglerin faaliyet raporları, kurumsal yönetim uyum raporları gibi arşivsel kaynaklardan toplanmıştır. Verilerin istatiksel incelenmesinde frekans, t-test, tek yönlü ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır.Sonuçlar, bağlı şirketlerin yönetim kurulu kompozisyonlarının analiz yapılan yıllar içerisinde büyük bir değişim geçirmediğini göstermiştir. Yönetim kurulları çoğunlukla aileye bağımlı içeriden üyelerden oluşmaktadır. Ayrıca, bu çalışma şirketlerin ihracat performansları ile toplam içeriden üye temsili arasında bir dereceye kadar pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir.Genel olarak, yönetim kurullarındaki dışarıdan üye temsilinin mevcut baskılar ile kısa bir sure içerisinde artması olası görünmemektedir. Uzun zaman sürecek daha kuvvetli baskılar yönetim kurullarında dışarıdan üye temsilinin yaygınlaşmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, deneyimleri, uzmanlıkları, bilgilerine dayanarak yönetim kurullarına atanan üyeler şirketlerin ihracat performansları üzerinde pozitif bir etkiye sahip olabilirler.
Özet (Çeviri)
Recently, both supranational and national institutions have been advocating an increase in outsider representation on boards of directors. However, studies conducted so far reveal that the board composition prevailing in many emerging economies contradicts with the demands of these institutions. Thus, Turkey, as an emerging economy, is a suitable context to investigate if the recent pressures have been able to create a change in insider dominated boards of emerging economy firms.Therefore, the main objective of this study is to investigate if the board compositions of business group affiliates in Turkey have changed over time. A second objective is to find out if there is any association between board composition and export performance in the context of business group affiliates. For this aim, boards of six family-owned business group affiliates have been analyzed as of 2003, 2005, and 2007. The data were collected mainly from archival sources such as annual reports and corporate governance compliance reports of the focal company and the business group that it is affiliated with. Frequency analyses, t-tests, one-way ANOVA test, and correlation analyses were used for the statistical analysis of the data.Findings reveal that board composition of the affiliated companies has not gone through a major change between the years of the analysis. Boards are mostly composed of insider directors who are dependent on the owner-family. Moreover, this study also displays to some extent that there is a positive correlation between total insider representation and export performance of the companies.Overall, it seems that increasing outsider representation on boards is not likely to be actualized as a consequence of the current pressures in a short period of time. Stronger pressures over a longer period of time may help the diffusion of outsider representation on boards. Besides, directors who are appointed on the basis of their experience, expertise, knowledge may have a positive impact on export performances of the companies.