An exploratory study on isolated versus integrated form-focused instruction at the primary level in an EFL context
İlköğretim düzeyinde İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği ortamda içerik ve dilbilgisinin birlikte veya ayrı şekilde öğreten yöntemler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 257086
  2. Yazar: ZENNURE ELGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAYYURT, YRD. DOÇ. DR. SUMRU AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, içerik ve dilbilgisini bir arada veya ayrı bir şekilde öğreten yöntemlerin, Türkiye'de ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin yabancı dildeki kelime ve dilbilgisini öğrenmeleri ve yazma becerileri üzerindeki rolünü araştırmaktadır. Bu çalışma, aynı zamanda ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin söz konusu yabancı dil öğretme yöntemlerine karşı tutumlarını da araştırmaktadır. Konu odaklı ve dilbilgisi odaklı öğretim yöntemleri, İngilizcenin ikinci dil olarak öğretildiği ortamlarda yaygın bir şekilde araştırılmıştır. Ancak, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda, dilbilgisi odaklı ve konu odaklı öğretim yöntemlerini bir arada veya ayrı bir şekilde sunan öğretim yöntemleri üzerinde çok fazla araştırma yapılmamıştır.Çalışmanın sonuçları, dilbilgisi ve içeriğin birlikte öğretildiği grubun diğer gruptan bütün ölçümlerde daha yüksek puanlar aldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrenciler genel olarak, dil ve içeriğin birlikte öğretildiği yöntemi tercih etmişlerdir.Bu çalışma, Türkiye'deki iki özel okuldan 120 öğrencinin katıldığı yarı-deneysel bir çalışmadır. Okullardan biri içerik ve dilbilgisini birlikte öğreten yöntemi, diğeri ise içerik ve dilbilgisini ayrı bir şekilde öğreten yöntemi uygulamıştır. Katılımcıların yabancı dildeki kelime ve dilbilgisine ilişkin bilgilerini ölçmek için, iki KET sınavı (ön-test ve son-test olarak) ve katılımcıların yazdığı iki kompozisyon kullanılmıştır. Katılımcıların kompozisyonları, aynı zamanda yazma becerilerindeki gelişmeyi ölçmek amacıyla da kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin söz konusu öğretim yöntemleriyle ilgili tutumları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study explores the role of integrated versus isolated FFI on the L2 vocabulary and grammar development and writing development of language learners at the primary level in Turkey. It also investigates the students? attitudes towards integrated and isolated FFI at primary level. Content based language instruction (CBI) and form-focused instruction (FFI) have been investigated extensively in contexts such as English as a second language. However, there is not much research carried out about integrating or isolating form-focused and meaning-focused practice in an EFL context.The study was a quasi-experimental research design in which 120 students participated from two private primary schools in Turkey. One of these schools implemented integrated FFI while the other one implemented isolated FFI in language lessons. Two KET exams (as pre- and post-tests) and two essays were used to measure the L2 vocabulary and grammar development of the participants. Their essays were also used to measure their L2 writing development. In addition, the students? attitudes towards the two instructional methods were investigated.The results showed that the group instructed through integrated FFI performed better than the other group in all measurements. In addition, it was found that the students expressed a preference for integrated FFI in general.