Leylâ Erbil'in öykülerinde öznellik, dil ve anlatım
Subjectivity, language and narration in Leylâ Erbil's short stories
  1. Tez No: 257155
  2. Yazar: SEMİHA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Leylâ Erbil'in öykülerindeki karakterlerin öznelliğini ve bu öznelliğin toplumsal ideoloji ve onun ürettiği söylemler tarafından nasıl kurulduğunu öykülerde öne çıkan ve bu öznelliğin görünür kılınmasını sağlayan edebi türler ve anlatım tekniklerini çözümleyerek incelemektedir. Çalışmanın kuramsal temeli Althusser'in ve Foucault'nun öznellik kuramlarına dayanmaktadır. Bunun sebebi ise Leylâ Erbil'in öykülerindeki karakterlerin öznelliğinin insancı (hümanist) ve özcü bir temele dayanmaması, bunun aksine karakterlerin öznelliğinin devlet, aile gibi kurumlar ve din, milliyetçilik gibi ideolojiler tarafından kurulmuş olmasıdır. Althusser'in ve Foucault'nun öznellik kuramları da insanın özgür iradesi ve özbilincini merkeze alarak ona belirli bir öz atfeden özcü ve insancı yaklaşımın aksine ideoloji ve söylem gibi kavramları kullanarak kişinin nasıl olup da özne olarak kurulduğunu açığa çıkarır. Bu doğrultuda, bu çalışmada Leylâ Erbil'in öykülerinde belirli türsel özellikleri ve anlatım tekniklerini ön plana çıkararak, devlet, aile gibi aygıtların ve din, milliyetçilik gibi ideolojilerin yarattığı öznelliği sergilediği ve böylelikle bu aygıtların ve ideolojilerin ürettiği öznelliğin büyüsünü bozarak onları eleştirdiği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the subjectivity of characters in Leylâ Erbil's short stories and the construction of this subjectivity by the social ideology and its discourses through analyzing prominent literary genres and narration techniques in the stories. The theoretical basis of this study depends on Althusser?s and Foucault?s theories of subjectivity because the subjectivity of characters in Leylâ Erbil's short stories does not result from an essentialist and humanist basis, but they are constructed by the institutions of the state and family, and by the ideologies of religion and nationalism. Unlike the essentialist and humanist way of thinking, which attributes an essence to the individual by emphasizing its free will and self-conscious, Althusser and Foucault bring out how a human is constructed as a subject using the notions of“ideology”and“discourse.”Therefore, this study argues that Leylâ Erbil by using specific narration techniques in her stories, depicts the subjectivity created by the tools of state and family, and the ideologies of religion and nationalism, and as a result implicitly criticizes the subjectivity created by these tools and ideologies by demystifying them.