On the possibility of nonconceptual experience: The case of music experience
Kavramsal olmayan deneyimin olasılığı üzerine: Müzik deneyimi örneği
- Tez No: 257154
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, deneyimin kavramsal olmayan bir deneyimin olup olamayacağını gösterimci bir bakış açısı çerçevesinde konu edinir. Kısaca, kavramsal olmayan içerik ile ilgili yapıtları gözden geçirir. Kavramsal olmama durumunun bilinç ve bilinç dışı düzeylerde varlığını savunur. Tez, kavramsal olma ve olmama durumlarının deneyimlerin ve zihinsel durumların özellikleri olduğunu ileri sürmektedir.Tez, müzik deneyiminin doğasını inceleyerek ilerler. Müzik deneyimine kavramsal olmama durumunu atfetmenin yapısal ve duygusal yolları arasında bir ayrım yapar. Ender yaşanan kuvvetli müzik deneyimleri `kelimelerle ifade edilemez' şeklinde algılanabilmeleri nedeniyle kavramsal olmayan deneyim olarak nitelenmeye aday sayılabilirler. Müzik deneyiminin duygusal boyutuna ilişkin teorilerin sunulmasından sonra bu tip deneyimlerin gizemi, müziğin bazı yapısal özellikleri ile kişisel ve kültürel tarihle ilgili zihinsel gösterimlerin bilinçdışında ilişkilendirilmesi şeklinde açıklanmaktadır. Bunlar dışında, sıradan müzik deneyimleri de, kişilerin ayrım yapabilme kabiliyetlerini harekete geçirmeleri, fakat onların inanç ve eylemleri için gerekçe oluşturamamaları ile kavramsal olmayan deneyimlere dâhil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis concerns the possibility of nonconceptual content from a representationalist framework. It briefly reviews the literature on nonconceptual content. It argues for the existence of nonconceptuality at conscious and unconscious levels. It takes conceptuality and nonconceptuality as features of experiences and mental states.The thesis proceeds with thoughts on the nature of music experience. It distinguishes between the structural and expressive ways of attributing nonconceptuality to experiences of music. Intense and exceptional experiences of music are regarded as candidates for nonconceptual experience in seeming to defy verbal definitions. After the presentation of theories of musical expressivity, the mystery of such experience is explained via unconscious associations with representations from one?s personal and cultural history. The thesis shows that ordinary music experiences are also taken to be nonconceptual since they require the mobilization of one?s discriminatory abilities but cannot figure in one?s reasons for belief and action.