Yaşar Nezîhe'nin gazelleri üzerine bir inceleme
An analysis towards the ghazals of Yaşar Nezîhe
  1. Tez No: 257158
  2. Yazar: HANDE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA TOSKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez, Yaşar Nezîhe'nin Bir Deste Menekşe ve Feryâdlarım adlı kitaplarında yer alan gazel formundaki şiirleri üzerine bir çalışmadır. Divan Edebiyatı'nın eski kadar etkin şekilde hüküm süremediği on dokuzuncu yüzyılda yazılan gazellerin, geleneğin en etkin olduğu dönemle bağlantılarını ortaya koyma amacı taşımaktadır. Bu bağlamda gazellerin biçim, tema ve motiflerine odaklanan tez, Yaşar Nezîhe'nin gelenekle olan bağlantısını benzerlikler ve farklılıklar üzerinden kurmaktadır. Eğitimi olmayan ancak yaşadığı dönemde dergilerde çıkan şiirleri ve kitaplarıyla ses getirmiş olan bir kadın şairin, Divan şiirinin kurallarına uyarak ve bazen de bu kuralları esneterek farklı söyleyiş tarzları yakalayabildiğini ileri sürer.
Özet (Çeviri)
This dissertation study is about the poems in ghazal form by Yaşar Nezîhe included in her books entitled with Bir Deste Menekşe and Feryâdlarım. It is targeted to reveal connections of odes written in 19th century when Divan literature tradition was not commonly followed with traditions of the periods in which it was strictly regarded. In this context, the study focuses on styles, themes and motifs of ghazals and bases Yaşar Nezîhe?s relation with tradition in terms of similarities and differences. It is asserted that this female poet who was unable to get a good education but created a tremendous impression with her poems published in the journals and books in her lifetime attained different ways of expression both being in compliance with the rules of Divan poetry and sometimes breaking the rules slightly.