On Davidson's idea of a conceptual scheme
Davidson'ın kavramsal şema fikri üzerine
  1. Tez No: 257159
  2. Yazar: BAHADIR MAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Donald Davidson, ?Kavramsal Şema Fikri Üzerine? başlıklı makalesinde, yorumlanmamış ampirik içerik ve buna biçim veren kavramsal şema ikiliğinin ampirizmin ?üçüncü? dogması olduğunu savunmaktadır. Davidson, kavramsal şema fikrini anlamlandırmanın mümkün olmadığını ve bu nedenle bu fikrin benimsenmesinin felsefi anlamda sorunlu olduğunu ileri sürmektedir.Mevcut çalışmanın amacı, kavramsal şema fikrinin savunulabilir bir fikir olduğunu ve bu kavramın dille ilgili bazı olguları açıklarken belirli yararlar sağlayabileceğini göstermektir. Bu amaç doğrultusunda Wittgenstein'ın geç dönem çalışmalarındaki belirli fikirlerden, özellikle de Felsefi Soruşturmalar kitabındaki ?yaşam biçimi? kavramından yararlanılmış ve bu fikirle uyumlu bir alternatif kavramsal şema modeline ait genel hatlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In his article titled ?On the Very Idea of a Conceptual Scheme?, Donald Davidson argues that the duality of uninterpreted content and conceptual scheme is the ?third? dogma of empiricism. According to Davidson, the idea of a conceptual scheme is unintelligible and therefore should be abandoned.The main purpose of the present work is to demonstrate that the notion of a conceptual scheme is defensible, and that it has advantages explaining certain linguistic phenomena. To this end, benefiting from certain themes of the later work of Wittgenstein -especially from the notion of a ?form of life?- general outlines of an alternative model for conceptual schemes are put forward.