Essays on the determinants of efficiency for commercial banks operating in Turkey
Türkiye'deki mevduat bankalarının verimliliğini belirleyen faktörler üzerine makaleler
- Tez No: 257157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de yer alan mevduat bankalarının, 2001 krizi sonrası dönem için, verimliliklerini belirleyen potansiyel faktörleri değerlendirmektir. Çalışmada sadece kriz sonrası dönemi almamızın nedeni tüm bankalar için aynı makro ekonomik koşulları elde etmektir. Böylece bankalar sadece kendilerinin kontrol edebildiği değişkenlere odaklanarak performanslarını geliştirebileceklerdir. Metod olarak kullanılan iki aşamalı prosedürede, ilk aşamada Veri Zarflama Analizi yöntemi ile verimlilikler hesaplanır ve ikinci aşamada bağımlı değişken olarak kullanılır. Bu aşamada, seçilmiş bağımsız değişkenler kullanılarak regresyon analizi yapılır.Son zamanlarda, bankalar daha fazla kaynağını alternatif bankacılık yöntemlerine ayırmaya başlamışlardır. Bunlar arasında nazım hesaplar ve bankalararası alacaklar bulunmaktadır. Dolayısıyla, finansal sektörde gerçekleşen bu değişikliklerin bankaların verimliliklerini nasıl etkilediğini anlamayı hedefliyorum. Bu çalışmamın ilk kısmında bankalararası alacakların banka performansı üzerindeki etkisine odaklanıyorum. İkinci kısımda bilanço dışı işlemleri oluşturan kalemlerin hacminde görülen artışın bankaların verimliliklerine olan etkisini değerlendirdim. Son kısımda ise, bankaların kontrol edebildiği diğer değişkenlerle birlikte banka büyüklüğünü gösteren iki değişkenin banka verimliliği ile aralarındaki ilişkiye baktım.
Özet (Çeviri)
The main motivation of this study is to assess potential determinants of bank efficiency in commercial banks operating in Turkey for post crisis period. Post crisis period is taken only in order to catch the macro economic homogeneity. Hence banks will be able to focus on the bank specific characteristics to improve their performances. Two-step procedure is applied as the methodology in which efficiency scores calculated in the first step are regressed on certain variables to see their affect on bank performance.Recently, the banks shifted their resources to alternative ways of banking like other earning asset and off balance sheet items. Hence we attempt to understand how these changes in commercial banks? operations affect their efficiencies. In the first part of this study interbank funds will be concentrated on as an untraditional way of banking. In the second part, the components of off balance sheet items will be assessed whether their increasing volume improves bank performance. In the last chapter, certain bank specific variables are regressed on the efficiency scores with a focus on size variables in order to see if increasing bank size contributes to scale economies.