Mecmûatü'l-eş'âr, Süleymaniye kütüphanesi Galata mevlevîhânesi, numara:171 (1-117) (İnceleme-karşılaştırmalı metin)
Mecmu'atu'l-esh'ar, Süleymaniye library Mevlevihane of Galata, number:171 (1-117) (Examination-relative text)
- Tez No: 438427
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ KAYA, YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 573
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu'nda 171 numarada Mecmû'atü'l-Eşèâr adıyla kayıtlı mecmuanın 1-117 arası yaprakların incelenmesi ve transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle mecmuanın tanıtımına, sonrasında transkripsiyonlu metin çalışmasına yer verilmiştir. Mecmuada yer alan şiirler yayınlanmış eserlerle karşılaştırılarak mevcut farklar gösterilmiştir. Aynı zamanda bu çalışmayla bazı şairlerimizin bilinmeyen şiirleri de gün yüzüne çıkarılmıştır. Mecmuada yer alan şiirlerin yazıldıkları yüzyıllar çeşitlilik göstermektedir. Mecmuanın inceleme yapılan kısmında Şeyh Gâlib'ten Cesârî'ye farklı yüzyıllarda yaşamış 131 şairin şiirleri bulunmaktadır. Her bir yapraktaki satır sayısı 42-56 arasında değişmiş olup toplam 545 şiir incelenmiştir. Şiirlerde yer alan mahlaslardan ve ilgili akademik çalışmalardan hareketle yapılan incelemeler sonucunda şiirlerin hangi şairlere ait olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda sonuç bölümü, kaynakça, asıl nüsha ve özgeçmişe yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprised of the transcriptional text and the examination of the pages from 1st to 117th of the magazine titled“Mecmu'atu'l-Esh'ar”in the collection of Galata Mevlevihanesi at Suleymaniye Library. It is taken part primarily the introduction of the magazine and afterwards the transcriptional text work. İt is shown some present differences by comparing the printed Works to the poems in the magazine. By theway, unknown poems of some poets are revealed due to this study. The centuries which the poems has been taken place in the magazine shows difference. There has abeen poems of 131 poets from Sheyh Galib to Cesari who existed in different ages in the examined part of the magazine. The number of lines of each paper varies from 42 to 56 and totally 545 poems are analyzed.