İbn Haldun ile Arnold Toynbee'nin tarih görüşlerinin karşılaştırılması
Comparison of history views of Ibn Haldun and Arnold Toynbee
  1. Tez No: 257303
  2. Yazar: HASAN ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, tarih alanında ?olayları anlatmak? biçiminde olan tarih yazıcılığı (kronik) yerine, ?olayların nedenlerini düşünmek? ilkesine dayanan tarih felsefesinin tohumlarını atan İbn Haldun ile yirminci yüzyılın önemli tarihçilerinden olan ve uygarlıklar incelemesi ile günümüz dünyasında önemli bir yeri olan Arnold Toynbee'nin tarih görüşlerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın birinci ve ikinci bölümde; İbn Haldun ve Arnold Toynbee'nin hayatları, yaşadıkları çağların genel özellikleri araştırılarak, fikirlerinin hangi ortamda oluştuğu belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece tarih görüşlerinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Tarih görüşleri ise; ?Tarih nedir?? ?Tarihin Konusu ve Kapsamı? ?Tarihte Nedensellik ve Kanunluluk? ?Tarihçinin Nesnelliği? ?Tarih Tekerrür Eder Mi? başlıklarına ayrılarak incelenmiştir. Ayrıca tarih görüşleri bu başlıklar altında verilirken tarih felsefeleri ve yöntem anlayışlarına da değinilmiştir.Üçüncü bölümde; bu iki tarihçinin, tarih görüşleri başta olmak üzere, tarih felsefeleri ve yöntem anlayışları karşılaştırılarak, böylece bu konulardaki benzer ve farklı yanları belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışmanın sonuç bölümünde ise; tarih bilimine iki filozofun getirdiği katkılar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed with the goal of comparing the views of Ibn Haldun, who founded the basis of Philosophy of History based on the principle of ? considering the reasons of events? in the place of ?narrating the events? and the views of XX Arnold Tonybee, one of the most important historians of century and has affected our world with his book ?A Study of History?.In the first and second part, the life of Ibn Haldun, the general features of the age he lived in have been researched and in which atmosphere the views of Ibn Haldun have occured has been tried to determine. Thus, it is aimed to understand his opinions related to history better. His opinions related to history has been studied according to the topics of ? What is History??, ?The Subject And Comprehension of the History?, ?Causality And Principle in History?, ?Historian?s Objectivity?, ?Could the History Occur Again??. In addition, while giving his opinions about history, the philosophy of history and his undertstanding of the methodology have been taken into consideration.In the third part, , It has been tried to determine the similar and different sides of both historians by comparing their views related to history, their umderstanding history of philosophiy, their understanding of methodology and especially, their thoughts related to the history.In the conclusion of the study, the participation of both historians in the science of history has been evaluated.