Osmanlı ailesinde çocuk eğitimi
The child education in the Ottoman family
- Tez No: 257308
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Aile birliği, İslam'ın önemli bir bileşenidir. Kur'an ve hadisler aile eğitimine büyük önem vermektedir. Bu nedenle bir ailenin tüm unsurlarına, ebeveynden çocuklara, eşlerden akrabalara kadar bütün bireylere büyük önem verilmiştir.?Osmanlı Ailesinde Çocuk Eğitimi? adındaki tezimizde Osmanlı Toplumunu meydana getiren aileye ve ailede çocuk eğitim ? öğretimine değindik. Konuya bütüncül bir yaklaşımla bakılınca, genel hatlarıyla aile ve çocuk kavramlarını da şüphesiz irdelemek gerekiyor.Sonuç olarak, Osmanlı döneminde aile eğitimi konusunda yeni çalışmalara ihtiyaç duyulduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The family unit is an important component of Islam. Quran and hadiths are given great importance to the education of family. That?s why all elements of a family are given due significance ? from parents to children to spouses to kith and kin.We were discussed the Ottoman family and community and to bring education to children in the family in our thesis by the name of ?The Child Education in the Ottoman Family? There is holistic approach to the subject here and is required to explore the concepts of family and children.As a result, new studies should be done about family education in Ottoman period.