Kur'ân'da günah musîbet ilişkisi
The relationship between sin and calamitiy in the Holy Qur'an
  1. Tez No: 257311
  2. Yazar: SABAHATTİN GÖZTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günah, Allah'ın buyruklarına aykırı düşen, dinen suç sayılan davranışlar İslâm şeriatının ve temiz insan fıtratının yapılmamasını emrettiği hususlardır.Musîbet, hedefine isâbet eden mermi gibi, insana şiddetle dokunan olay ve felâkettir. Musîbet, yeryüzünde herhangi bir zarar ve harap olmaya sebep olan afet ve ziyanlardır.Kur'an tarih boyunca insanların, çeşitli felâket, âfet, hastalık, kuraklık, açlık, kıtlık, gibi musîbet kategorisinde değerlendirilebilecek hadiselere maruz kaldığını bize bildirmektedir. Yine bu olaylar anlatılırken ibret alınmadığı takdirde geçmişte olduğu gibi günümüzde de yaşanılması kaçınılmaz olaylar olduğu hususu vurgulanmaktadır. Yani Kuran'dan anladığımız, günah ile musîbet arasında doğru orantılı bir ilişkinin olduğudur.Kur'ân insanların günahlarıyla başlarına gelen musîbetler arasında doğrudan irtibat kurmuştur. Bu irtibat birçok âyette insanların dikkatlerine sunulmuştur. Allah insanı yaratmış ve ona iyi ile kötüyü seçebilme kudretini vermiştir. İyilik karşılığında mükâfatın kötülük karşılığında ise bir cezanın olacağı adil olan yaratıcı için zıddı düşünülemeyecek bir durumdur. Ceza ve mükâfatın asıl yeri dünya değil ahirettir. Ancak yapılan amellere karşılığın kâmil olarak verileceği yerin cennet ve cehennem olması dünyada hiçbir karşılığın olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu yönüyle Kur'ân bize verdiği haberlerde, bu durumu açıkça beyan etmiş, insanın başına gelen musîbetlerin çoğu zaman onların eliyle (günahlarıyla) meydana geldiğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Sins are known to be a series of misdeeds going against the edicts stipulated by Holy Creator that are forbidden to perform in order not to distort the pure nature of man as well as of Islam.A calamity is a disaster that strikes man like a bullet that strikes its target perfectly. It is also a kind of catastrophe and damage that causes a good deal of harm and destruction upon the Earth.The Holy Quran speaks of communities suffering such calamitous disasters as plagues, drought, hunger and famine throughout history. Also, attention is drawn to the fact that similar or even worse disasters befalling man will be inevitable unless good lessons are learned from these parables. Furthermore, we can understand from the Holy Scripture that there appears to be a correlation between sin and calamity.Quran can be observed to build a direct relationship between the sins of man and calamities striking him, which appears to have been called attention to in a good many verses. Holy Creator has created man and bestowed him willpower for him to be able to distinguish between good and evil. There is no doubt that man will be rewarded for every single deed and be punished for every single bad deed, the opposite of which cannot be argued at all. The real place for reward and punishment is not this earthly life. However, the fact that man will be rewarded or punished for his deeds in the Afterlife should not mean that man is absolutely exempt from such treatments in this earthly life. This point has been persistently emphasized in the Holy Scripture, and it can be inferred from various verses that many times man suffers calamities due to his own misdeeds and sins.