عقوبة فعل المنكر في القرآن الكريمسورة النور أنموذجاً (دراسة موضوعية)
Kur'an-ı Kerim'de günah işleyenin cezası Nûr Sûresi örneği /nesnel
  1. Tez No: 788692
  2. Yazar: TAHA OLEIWI SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Nûr suresi ahlakın ve erdemin hâkim olduğu bir İslam toplumu inşa etmekle ilgili birçok hüküm içerdiğinden Kur'ân'daki önemli surelerdendir. ​Aynı şekilde surede zina kazif hadleri, izin isteme, giyinme ve süslenme adabı ve daha birçok konuyla ilgili hükümler bulunmaktadır. Araştırma, bu sureye ve surede geçen zina ve iftira gibi ilahi cezayı gerektiren ihlallere ışık tutmaktadır. Konunun önemi, Müslüman toplumunun en önemli meselelerini, yani insan hakları veya Allah haklarında günaha düşenlerin dünya ve ahiretteki hukuki cezaları meselesini ele almasından kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere mükâfat ve ceza ilkesi, iyiyi ödüllendirip, kötüyü cezalandırmaya dayanan sabit bir ilahi ilkedir ve bu, medeniyet inşa etme, vâkıayı düzeltme ve yanlışlarla baş etme sürecinde çok önemlidir. Araştırmanın hedeflerini gerçekleştirmek için Nûr suresinde ceza ilgili ayetleri bir araya getirme, yorumlama, münker fiil işleyen kişiyle ilgili cezanın tespit etmede analitik tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Âyetlerin tefsiri ve zikredilen faydalı hususların tespitinde müfessirler ve dilbilimcilerin ifadelerine başvurulmuştur. Araştırmada ulaşılan önemli sonuçlar şunlardır: Allah, kendi ve Peygamberinin emrine uymayanları, helâk, yok etme, öldürme, deprem, sel ve her türlü belalarla musibete uğratmak gibi birçok büyük dünyevî azapla; cehennem azabı ve sürekli azap gibi uhrevî karışlıklarla tehdit etmiştir. Aynı şekilde, Şâri' zina edenin ve iftira atanın cezasını dünyada celde, recim ve sürgün ahirette ise zillet, alçaklık azapta küçüklük olarak açıklamıştır. İnternet ve sosyal paylaşım sitelerinde yolsuzluğu ve ahlaksızlığı teşvik edenler gibi toplumda yolsuzluğun yayılmasına katkıda bulunanlar da ayette zikredilenlere kıyas edilir.
Özet (Çeviri)
Surat Al-Nur is considered one of the important surahs in the Holy Qur'an, because it contains many rulings related to building an Islamic society in which morals and virtue prevail. The surah highlighted some of the limits and rulings. such as adultery, defamation, the etiquette of asking permission, the etiquette of Islamic dress and adornment, and other rulings. This thesis sheds light on this surah, and the violations that are mentioned in it that require divine punishment, such as the crimes of adultery and slander, The importance of the topic comes from the fact that it deals with the most important issues of the Muslim community, which is the issue of worldly and hereafter legal punishments for those who fall into sins related to the rights of people or the rights of God. As it is well known, the principle of reward and punishment is an established divine principle based on rewarding the good and punishing the bad. This is very important in the process of building civilization, Reality evaluating reality and dealing with errors. In order for the study to achieve its objectives: the researcher followed the analytical inductive method when collecting verses related to the word punishment in Surat Al-Nur, analyzing the collected verses and extracting the rulings related to the punishment of whoever committed an evil. The sayings of commentators and linguists have been referred to in explaining the verses and deducing these benefits. The most important of the study are: God threatened those who violated His command and the command of His Prophet with serious, worldly punishments: such as annihilation, substitution, killing, and affliction with all kinds of pests, such as earthquakes and floods, and otherworldly, which is the torment of Hell and eternal torment, just as the Legislator stipulated the punishment of the adulterer and the slanderer of flogging, stoning, and exile in this world, and in the Hereafter humiliation, humiliation, and humiliation in Hell. Those who contribute to spreading corruption in society, such as those who promote corruption and immorality on the Internet and social media.