İbn Arabî'de insanın özgürlüğü sorunu
The issue man freedom human İbn Arabi's thought
- Tez No: 257320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
“ İbn Arabi'de İnsanın özgürlüğü problemi”adlı tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, İbn Arabi'nin varlıkla ilgili vahdet-i Vücud (varlığın Birliği) felsefesini ortaya koyacağız. Burada onun düşüncesindeki önemli kavramlardan biri olan ilahi tecelli kavramını öncelikle değerlendirme gereği duyduk. çünkü ilahi tecelli kavramı İbn Arabinin düşünce sisteminin dayanmakta olduğu en temel kavramlardan biridir ve varlığın varlığa gelmesini, yezahürünü ifade eder. tecelli bizatihi gayb olan hakkın kendini git gide daha somut suretlerle izah etme sürecidir. ve burda ahakim olan ana düşünce; bütün varlığın mutlak varlığa ait olması teorisine dayanır. Buı mutlak varlık da bizatihi Allahtır.
Özet (Çeviri)
İbn Arabi's The human's freedom problematic named quick has become comprised from my three main we saw the her about (existence) ideas while first becoming her subject at her coherence. After the identity whic god made serve gok's manifestation theory. A diviner than the truth mnifestitaon connept İbn Aravbi's idea sytem learn on her from the main that she become concepts. this goodnes menifestation which your person becomes at the more concrete forms a display she does her process. this existence absolute the only god.