Vahdet-i vücud ve devlet
Vahdet-i vücud and state
- Tez No: 654182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TÜRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Religion, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Muhyiddin Arabi, İslam tarihinin en tartışılan figürlerinden birisidir. Onun sistemleştirdiği Vahdet-i Vücud düşüncesi yüzyıllar boyunca tartışılmış, üzerine sayısız eserler kaleme alınmış, İbnü'l Arabi'nin eserleri defalarca şerh edilmiştir. Devlet de yüzyıllardır kökenleri tartışılan ve üzerindeki gizem perdesi aralanmayan bir yapıdır. Çalışmanın amacı Vahdet-i Vücud üzerinden devleti anlamak ve anlamlandırmaktır. Birinci bölümde devlet hakkındaki köken teorileri ve İslam'da doğal durum incelenmiştir. İkinci bölümde Vahdet-i Vücud'a giden tarihsel süreç ve Vahdet-i Vücud düşüncesi incelenmiştir. Üçüncü bölümde Allah- alem ilişkisi ve insanın özgürlüğü sorunu, Muhyiddin Arabi'nin fikirleri ekseninde tartışılmıştır. Dördüncü bölümde ilah-ı mutekad, ibnü'l vakt ve hayret kavramları üzerinden devlet incelenmiş; Muhyiddin Arabi ve diğer düşünürlerin görüşleri tartışılarak Vahdet-i Vücud ve devlet bağıntısı kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhyiddin Arabi is one of the most controversial figures in Islamic history. The idea of Vahdet-i Vucud, which he systematized, has been discussed for centuries, numerous works have been written on him, and the works of İbnü'l Arabi have been annotated many times. The state is a structure whose origins have been discussed for centuries and the mystery curtain is not open. The aim of the study is to understand and make sense of the state through Vahdet-i Vucud. In the first chapter, the origin theories about the state and the natural situation in Islam are examined. In the second part, the historical process and the idea of Vahdet-i Vucud which goes to Vahdet-i Vucud has been examined. In the third part, the relationship between God and the world and human freedom is discussed in the axis of Muhyiddin Arabi's ideas. In the fourth chapter, the state has been examined through the concepts of'' ilah-ı mutekad'', ''ibnü'l vakt'' and ''hayret''; The opinions of Muhyiddin Arabi and other thinkers were discussed and the relationship between Vahdet-i Vucud and the state was tried to be established.