Cumhuriyet dönemi Türk resim sanatında kırsal yaşamı konu alan yapıtların irdelenmesi
Examining the rural life work art in Rebublic periods Turkish Picture
- Tez No: 257343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Resmi, genelde devlet burslarıyla Avrupa'ya gönderilen ressamlar sayesinde yıllar içerisinde asıl kimliğini kazanmıştır. Batıdan yararlanılarak alınan, malzeme, teknik ve biçim değişikliği bu kazanımın temellerini oluşturmuştur. İlk sanatçı topluluğu; 1929'da Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliğidir. Bunun ardından 1933'te ?d? grubunun kurulmasıyla empresyonizmin karşıtı yeni arayışlar, kübist ve konstruktivist eğilimlere yönelim hız kazanmıştır. Batının etkisinde resim yapma eylemi, geleneksel kültürden çağdaş kültüre doğru bir geçiş yaşanmasına neden olur. Bu da Türk resminde kırsalı resmeden ressamların geleneksel konulara çağdaş yorum getirmesi sonucunu doğurmuştur. 1938'den sonra, dönemin hükümeti ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından organize edilen Yurt Gezileri programınca ressamlar Anadolu'nun değişik yörelerine gönderilerek Anadolu kültürünü betimleyen resimler yapmaları sağlanmıştır. Böylece Türk resim sanatında yerel kimlik edinme arayışı içinde ilk somut adım olmuştur. Farklı disiplinlerde çalışılmış Anadolu kırsal yaşamı teması Türk resminin zaman içinde vazgeçilmez konuları arasına girmiştir. Cumhuriyetin ilanından itibaren, resimde soyut arayış dönemi olan 1950'lere kadar bu konuda eserler üreten ressamların; sanat anlayışları ve eserlerinin irdelenmesi yapılarak, halk kültürü, kırsal yaşam olgusunun değişmeyen unsurları bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish art at Republic period, goined it?s real identify over the years throgh artists sent to Europe with state grents the meteras technique and formet change taken from west has created the fourdetios of these goins. The first artist community is independent Painters and Sclupturs Assocration in 1929, then in 1933 with the steblishment of ?d? group new search of anti impressionism,, cubist and constructivist tendencies have accelerated. The action of painting under the influence of west led to shift towards traditional culture to modern culture. This ledto the artists that Picture the rural bring modern interpretations to traditional subjects. After 1938, through ?Yurt Gezileri? programe organized by the goverment of the period and Cumhuriyet Halk Parti, painters were send to diffrent regions of Anatolia and the provided to do pictures that describe Anatolia culture. So, it has been the first concrete step in Turkish art in obteining a local identity. The Turkish rural life theme worked on by different disciplines has become are of the essential issues of Turkish Picture over time. Since the declaration of the Republic in the picture, which is abstract search term to 1950 on this issue of artists produce works, and works of art to be discussed will be made public culture, rural life does not change the fact the elements are combined into one.