Alexsander Gelman'ın ?Bankta İki Kişi ?adlı oyunundaki ?adam? karakterine çalışma süreci
The preparation process for the character ?man ? in the play ?The Bench? written by Alexsander Gelman
- Tez No: 257344
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYŞE NİL ŞAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Drama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitimi gören ErdalYıldırım tarafından Alexsander Gelman'ın ?Bankta İki Kişi? adlıoyunu ele alınmıştır. Oyun ve yazarı hakkında Türkçe ve İngilizce yeterlikaynak yoktu fakat oyunun çevirmeni Belgi Paksoy, oyunun yazarıAlexsander Gelman'ın yakın dostu olduğu için hem oyun hem de yazarhakkında çok şey biliyordu ve bu sayede kendisinden yeterli bilgiyi alabildik.Ve edilen bilgiler ışığında bu çalışma; oyunun performansa hazırlık vegösterim sürecinin, metin bağlamında incelenmesi, uygulama sırasındakideneyimin aktarılması üzerine kuruludur. Performansa dayalı bu tez, süreçanalizi bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The play named ?The Bench? written by Alexsander Gelman, has been chosenand studied by Erdal Yıldırım who has been training in Film and DramaMaster?s Program. Altough there is not sufficent information about the writerand play both in English and in Turkish, we could get enough information fromBelgi Paksoy who is the translator of the play. As she is the close friend ofAlexander Gelman, she knows much about both play and the writer. This studyis based on examanation of the play?s process of preparing for the performanceand staging, in context of the play-text, and on relating the experience resultingfrom the course of practice. This thesis, based on performance, has beenexamined in the context of a practice as research.