Türk masallarındaki karakterlerin incelenmesi ve seramik heykel uygulamaları
Analysis of turkish fairtale characters and ceramic sculpture applications
  1. Tez No: 257358
  2. Yazar: MELİKE CANAKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk Masal kahramanlarının hayal ürünü olan ya da olmayan karakterlerinden her biri birer sanat imgesine dönüştürülebilir. Sanatçının hayal gücü ile yoğurup biçimlendirdiği bu imgeler gerçek dünyadan bir nesnenin birebir kopyası hiçbir zaman olmamıştır. Sanatçı kendi kavramlarına bağlı olarak bir şeyleri değiştirir, bazılarını atar ve canlandırdığı bir takım düşüncelerle bütünler. Masalların içinden çıkan düşsel imgeler, yeniden biçimlenerek, sanatçının elinde kendi yaratısı olan özgün biçimlere dönüşür.Türk masallarında görülen konuşan hayvanlar, periler, cinler ve devler gibi fantastik karakterler gerçekliğin değişime uğramış tiplemeleridir. Nitekim; gerçek dünyada ne konuşan hayvan, ne uçan halı, ne devler ne de bir kuşla konuşan bir prenses vardır. Sanatçı düşsel olarak gerçeklerden, gerçek dünyadan kopmak, uzaklaşmak istese de, hiçbir zaman kendini dünyanın gerçeklerinden tam olarak ayıramaz. Sanatçı, yaşadığı gerçeklikten doğan algılardan, yaşam deneyimlerinden, gözlemlerinden oluşturduğu malzeme olmadan yaratamaz.?Türk Masal Karakterlerinin İncelenmesi ve Seramik Heykel Uygulamaları? adlı bu çalışmada Türk masallarında görülen karakterler araştırılmış ve buna bağlı olarak karakterlerin masallarda görülen tiplerine göre en belirgin özellikleri dikkate alınarak dokuz farklı karakter, seramik heykel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Each of Turkish fairytale characters some of which are imaginary and some not can be turned into icons of art. These icons that the artist shapes using his or her imagination have never been a copy of an object from the real world. The artist changes something, throws away some and completes with new ideas depending on his or her concepts. İmaginary icons out of the fairytales reshaped by the artist turn into genuine forms in the hands of the artist.Fantastic characters such as talking animals, fairies, genies, giants are the transformed characterisations of reality. As a matter of fact, there is no such thing as a talking animal, flying carpet, giant or a princess talking to a bird in real world. Altough the artist wants to break away from the reality and the real world he or she can never isolate from the realities of the real world. The artist cannot create without the material that he or she composes using perceptions rising out of his or her present reality, life experiences and observations.In the study ?Analysis of Turkish Fairytale Characters and Ceramic Sculpture Applications? characters in Turkish fairytales have been researched and nine different characters have been construed as ceramic sculptures considering their most pronounced features as seen in fairytales.