Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi: Sorunlar ve çözüm önerileri
Individual pension system in Turkey: Problems and suggestions
  1. Tez No: 257357
  2. Yazar: MELİHA MELİKE ÇILTIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR TÜRGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bireysel emeklilik sisteminin yürürlüğe girdiği tarih ile 2007 sonu itibariyle yaklaşık olarak sisteme giren her beş kişiden biri sistemden çıkmayı tercih etmiştir. Bireysel emeklilik şirketlerinin yatırımcı portföy durumu incelendiğinde ise katılımcıların Marmara Bölgesi yoğunluklu olduğu, Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde ise katılımcı sayısının çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Ege ve Akdeniz Bölgelerinde de katılımın olması beklenenden daha düşük olduğu görülmektedir.İstenilen başarının sağlanabilmesi için büyük umutlarla bireysel emeklilik sistemi aracılığıyla para biriktirebilmek isteyen bireylerin güvenlerinin sarsılmaması adına kesintilerin anaparadan yapılmaması iyileştirici olabilir. Katılımcıların, diğer ülke örneklerinde görüldüğü üzere, hiçbir transfer ücreti ödemeden emeklilik hesabındaki bütün birikimlerini alarak bir emeklilik şirketinden diğerine rahatlıkla geçebilmeleri de iyileştirici bir unsur olabilecektir.Bireysel emeklilik sisteminde istikrarı sağlayabilmek için sistemsel sorunlara tek taraflı bakmak doğru olmayacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi içindeki sorunların giderilebilmesi için bilimsel çalışmaların yapılması pozitif etki yaratabilir.
Özet (Çeviri)
With the date of entry into force of the individual pension system as of the end of 2007 approximately every five people entering the system has chosen to opt out of the system. When the situation of the investors of the individual retirement companies investigate, the density of the participants in the Marmara region, Black Sea, Southeast and Eastern Anatolia regions of the number of participants were found to be very low. Participation in the Aegean and Mediterranean regions is observed to be lower than expected.With great hope to ensure the desired success through the individual pension system, individuals who want saving money on behalf of no-confidence shaken the healing may not make benefit cuts from the capital. Participants, was seen in other countries for example, without paying any transfer fee to receive a retirement account, retirement savings in the entire company to another can be easily be able to be a factor in healing.One-sided looking at systemic problems isn?t correct to ensure stability in the individual pension system. Positive impact can be made by scientific studies to adress the problem in the individual pension system