Ege Bölgesi'ndeki 4- 5 yıldızlı otel işletmelerinde örgüt kültürünün iş değerlerinin dönüşümüne etkileri
The effects of organization culture on work value transformation in 4-5 star hotels of Aegean Region
- Tez No: 257359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde modern isletmelerde salt örgüt kültürünün yaratılması yetmemektebunun yanında örgüt çalısanlarının örgüt kültürünü benimsemesi ve kültüre uygun tutum,davranıs, duygulanım ve beklenti sergilemesi gerekmektedir. Bunu basarabilen isletmelergenellikle çalısanın sahip olduğu değerlerin farkında olan isletmelerdir. Çalısanın sahipolduğu is değerleri ile örgüt kültürü arasındaki güçlü bağ isletmeye olan sadakatiarttırmakta bunun sonucunda is değerlerinde dönüsüm gerçeklesmektedir.Bu kapsamda çalısmada amaç, Ege Bölgesi'ndeki 4- 5 yıldızlı otel isletmelerindeörgüt kültürünün is değerlerinin dönüsümüne etkilerini arastırmaktır. Arastırmada, otelisletmelerinde çalısanların algılarına ulasabilmek için anket yöntemi kullanılmıstır. Analizsürecinde; frekans dağılımı, standart sapma, aritmetik ortalama, bağımsız çift örneklem ttesti, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelâsyon katsayısı yoluyla verilerinanalizi ve iliskiler hakkında bilgi elde edilmistir. Bulgulara göre, 4- 5 yıldızlı otelisletmeleri dayanısma ve sosyallesme düzeyi yüksek örgüt kültürüne sahip olup, örgütkültürünün is değerlerinin dönüsümünde etkisinin olduğu görülmüstür. Kadın çalısanlarınerkek çalısanlara kıyasla ?Uygun Çalısma Saatleri? konusuna, öte yandan erkekçalısanların kadın çalısanlara kıyasla ?Gelir? konusuna daha çok önem verdiği sonucunaulasılmıstır. ?sletmede çalısma yılı arttıkça is değerlerine verilen önemin arttığı ve çalısmayılı ile is değerleri dönüsümü arasında olumlu bir iliskinin olduğu, isletmedeki pozisyonyükseldikçe is değerleri dönüsümünün gerçeklestiği bulunmustur.4- 5 yıldızlı otel islemelerinde örgüt kültürünün is değerlerinin dönüsümüneetkilerini arastıran bir çalısma yazında yer almadığından bu çalısmanın özgün olduğusöylenebilir.Anahtar
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is not enough to create only organization culture in modern organizations;organization workers? adopting the culture and holding appropriate attitude, behaviour,affectivity and expectation for this culture are necessary, too.The organizations achievingthese features are the ones which are aware of the workers? value. The strong bound betweenthe workers? work value and organization culture improves the loyalty to the organizationthen leads to work value transformation.In this context, this study?s aim is to investigate the effect of organization culture in 4- 5star hotels on work value transformation. In this survey, questionaire method was used tolearn the perceptions of the workers. In the process of analysis; frequency distribution,standart deviation, arithmetic mean, independent sample t-test, one-way ANOVA, PearsonCorrelation Coefficient are used to analyze and evaluate the data. According to the findings, 4-5 star hotels have high level of organization culture in terms of solidarity and socializationand this has an influence on work value transformation. It is conluded that female workersattach more importance to ?appropriate work hours? while male workers to ?income?. It isalso found that the importance given to work value incereases as the workers? experienceincreases and there is positive correlation between experience and work value transformation.This thesis can be perceived as autthentic as there is not any study in the literature aboutthe effect of 4- 5 star hotels? organization culture on work value transformation.