Eruh ve Pervari yöresinde kutsal mekan anlayışı ve yaygın halk inançları
Holy place and common people's beliefs in Eruh and Pervari
- Tez No: 257400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Eruh ve Pervari Yöresinde Kutsal Mekan Anlayışı ve Yaygın Halk İnançları adlı tezimiz giriş kısmı dışında beş bölümden oluşmaktadır.giriş kısmında Eruh ve Pervari yöresinin tarihi, coğrafi konumu, sosyal yapısı, eğitim ve ekonomik durumu hakkında bilgi verilmiştir. Diğer bölümlerde Eruh ve Pervari yöresinde geçiş dönemleri ile ilgili halk inanışları ve bu inanışların dinler tarihi açısından değerlendirilmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
Our thesis callad Holy place and common people's beliefs in Eruh and Pervari consist of five parts except introduction.İn introduction part there is some information about history, geographical position, educal state, economic and social structure of Eruh and Pervari. We studied in the other parts, the folk beliefs about transition periods in Eruh and Pervari and we analyzed these beliefs according to the history of religious.