İsmet Özel'de teknik, medeniyet ve yabancılaşma kavramları
Technical, vilitation and alienation terms in İsmet Özel
- Tez No: 257401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmanın konusunu İsmet Özel'in Teknik, Medeniyet, Yabancılasmakavramlarını ele alısı ve bu kavramların sembolize ettiği Batı medeniyetininetkilerine karsı gelistirdiği durusu olusturuyor.Birinci bölümde ?smet Özel; hayatı, eserleri, sair ve yazar kisiliği tanıtılmayaçalısılmıstır.?kinci bölümde Teknik, Medeniyet ve Yabancılasma kavramları bilimselveriler ısığında değerlendirilmistir.Üçüncü bölümde ?smet Özel'in Teknik, Medeniyet ve Yabancılasmakavramlarına yüklediği anlamlar irdelenmistir. Batı kültüründen etkiler tasıyan bukavramların İslam kültürü üzerindeki etkileri, yansımaları ve bu kavramlar karsısındaalınması gereken tavır İsmet Özel'in bakıs açısı ile ele alınmıstır.Dördüncü bölümde Teknik Medeniyet ve Yabancılasma'dan olusan ?ÜçMesele?nin çözümlemesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this research, it formed told that method of ?smet Özel about techinicalcivilisationand alienation terms and his attitude against to effectiving terms whichsymbolize the western civilisation.In first chapter, it was tried to introduced of ?smet Özel, his life, his literaryworks, his poet and author personality.In second chapter, technique civilization and alienation conceptions aredefined in the light scientific results.In third chapter, it was semtinized that meaning of techical, civilisation andalienation terms which was attributed to them by ?smet Özel. The effections on the?slamic culture of these conceptions which contains the influence of western culture,reflections, and the manner which should be taken in view of these consepts areexamined with ?smet Özel?s points of view.In forth chapter, analysis of ?Three Events? which consist of technical,civilisation and alienation was made.