Kur'an-ı Kerim'e göre evrenin sonluluğu
The transitory of universe acording to the Qur?an
  1. Tez No: 257415
  2. Yazar: KORKUT DİNDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Evrenin ne olduğu, başlangıcı, gelişimi ve sonu gibi sorular her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Gayba ait bir bilgi alanında yani evrenin nasıl başladığıyla ve nasıl sona ereceğiyle ilgili bir sahada sağlam ve sahih bilgi yalnızca vahiyle sınırlıdır. Başka bir deyişle, insanoğlu geçmişe ve geleceğe dair merakını giderecek vahiy dışında bir kaynağa sahip değildir.Tarihte olduğu gibi günümüzde de bir taraftan toplumların içinde bulunduğu ekonomik ve politik çalkantılar sebebiyle, sosyal ve ahlakî alanda bunalım ve buhranların artmasıyla, diğer yandan da teknolojik gelişmelere paralel olarak çeşitli kıyamet senaryoları çizilmektedir.Biz de bu çalışmamızda, Kur'an'ın evrenin geleceği hakkında bize bildirdiği haberleri ortaya koyarak, bu haberler üzerinden evrenin sonlu olup olmadığının kritiğini yaptık.
Özet (Çeviri)
Human always interest the quiddity, beginning, process and transitory of universe and questions like this. In an area connected with the invisible, namely with the true nature of the beginning and the transitory of universe, an authentic and safe knowledge only is determined by revalation. In other words, human has never had any authotority other than the revalation about curiosity to past and futureAlso in the present time like the past, because of the caos of economics and politics that surround the societies and withe increase of ethics and social crises and due to the technological advance, everyone has envisaged the various scenarios of Doomsday.In this paper, I research the knowledge that Qur?an has declared us in the future of universe and I criticize whether the universe is transitory or not by this knowledge.