Arap edebiyatında seyahatname türü ve seyahatnameler
Arabic literature type in the travel and travelogues
- Tez No: 257420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
?Arap Edebiyatında Seyahatname Türü ve Seyahatnameler? adlı çalışmamızda, seyahatnameler siyasi, dini, edebi, ticari ve coğrafi seyahatnameler başlığı altında bir tasnif edilmiştir. Ayrıca çok tanınan seyyahlar ile yazdıkları seyahatnameler tanıtılmaya çalışılmıştır.Arap edebiyatı açısından Seyahatnameler önemli edebi ürünler arasında kabul edilmedektir. Bu eserler edebi yönleri yanı sıra tarihi ve coğrafi pek çok değerli bilgiyi içermektedir. Bu yönleriyle tarih, coprafyanın yanı sıra diğer bilimsel disiplinler içinde önem taşımaktadır. Bu eserlerde tarihçilerin ihmal ettikleri soysal ve iktisadi hayat için son derece önemli bilgiler de yer almaktadır. İlk dönem coğrafya kitapları, el-Mesâlik ve'l-Memâlik, Kitabu'l-Buldan, Suverü'l-Ekalim gibi seyahatname içerikli başlıklarla isimlendirilmişlerdir. Klasik dönem seyyahlarından ve aynı zamanda coğrafyacılarından olan İbn Hurdazbih, Yakubi, İbnü'l-Fakih ve İstahri'nin hayat hikâyeleri ile eserleri anlatılmıştır. Ve bu eserlerin bugün bizim için değişik sahalarda kaynak olabileceği üzerinde de durulmuştur.Son olarak da modern dönem yazar ve seyyahlarından olan Tahtavi ve Şidyak'ın hayatları ve eserleri ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Bu seyahatnamelerinin ortak özellikleri yazarların, Avrupa'da gördüklerini kendi ülkesindekilerle mukayese etmesidir.
Özet (Çeviri)
Arabic Literature Type and Travelogues Travelogues named in our study, the authors see over and see their visit where they were from the impression and information transfer of their work is the general name is described as travelogue, political, religious, literary, commercial and geographical travel heading under the classification is subject to. Under this heading forward with the traveler's travel writings have been trying to introduce. To this day our geography books and travel are extremely important historical sources. Neglected by historians for their highly generic and economic life are important information to include. geography books the first time el-Mesâlik ve'l-Memâlik, Kitabu'l-Buldan, Suverü'l-saw they were called by different names such as Ekalim. At the same time traveler and geographer of the classical period of the Ibn Hurdazbih, Yakubi, Ibnu'l-Fakih, and works with İstahri'nin life story has been told. And this works for us today rely on a different field was the source may be. Lastly, the modern era of the writer and traveler who lives and works with Tahtavi and Şidyak'ın information is presented. Common features of these travel writers in Europe had seen anyone on their own countries is not comparable.