Türk siyasi hayatında Doğru Yol Partisi: Sosyo-politik bir inceleme
True Path Party in Turkish political life: A socio-political investigation
- Tez No: 257544
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Araştırmanın konusunu en genel tanımlamayla bir siyasi parti -Doğru Yol Partisi- oluşturmaktadır. Ancak, çalışmada Doğru Yol Partisi'nin yapısal özelliklerine ve tarihsel sürecine yer verilmiş olsa da, asıl vurgulanmak istenen Doğru Yol Partisi'nin kuruluşundan günümüze, özellikle de 1990'lı yılların Türk siyasi hayatına nasıl bir yansımada bulunduğunu ortaya koymak olmuştur. Bu konu özellikle demokrasi kavramıyla paralel düşünülerek ele alınmıştır. Çünkü, 1990'lar Türkiye'sinde bir çok konuda, düşüncede farklılıklar oluşmaya başlamış; toplumda çeşitlilikler artmış; dünya ile birleşme hızlanmıştır. Dolayısıyla demokratik uygulamaların önemi artmıştır. Doğru Yol Partisi 1991-1995 yılları arasında demokratik anlamda sağladığı ilerlemeleri, daha sonraki yıllara taşıyamamıştır.Bununla birlikte, çalışma, Doğru Yol Partisi'nin 1980'li yıllarda siyasi hayata tutunma mücadelesi ve yükselişi ile 2000'li yıllarda siyasi hayatta kalma mücadelesi ve düşüşe uğraması ortaya konmuş; bu bağlamda, partinin 2000'ler siyasi gündemini ve toplumunu yakalayamamasının nedenleri açıklanmıştır. 1990'lar siyasetine hakim olan Doğru Yol Partisi, konjonktürel siyaseti yakalayamamış, zamanın gerisinde adımlar atmış, siyasete yeni bir soluk getirememiş, devlet/toplum ikileminde ağırlığı devlete kaydırmıştır, toplumun ve ülkenin yıllardır süregelen ekonomik, siyasi, demokratik, kültürel anlamda ilerlemesinin sağlanması konusundaki taleplerini öteleyerek siyaset üretmiştir. Geniş bir tabana dayalı demokratik açılımlar ya da umutlar sağlanamamıştır. Bu durum da 2000'ler Türkiye'sine partiyi taşıyamamış; parti, Türk siyasetinin temel aktörlüğünü başka bir partiye devretmiştir. Bu sonuca ulaşabilmek için onar yıllık dönemler halinde Türk siyasi hayatının son üç dönemini incelemek faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is mainly on a political party, True Path Party. Although this study displays the structural features and historical period of True Path Party, the major aim is to discuss the contribution of True Path Party to the Turkish political life especially in 1990?s to present day from its being formed. This subject is especially discussed with democracy conception. Because, in the nineties? Turkey, various and new thoughts and issues arouse and the society introduced different point of views and the globalization gained acceleration. Therefore, democratic applications gained more importance. But, True Path Party could not be able to transport the democratic progress provided through the years 1991-1995.Nevertheless this study also demonstrates the keep of True Path Party in 1980?s as a political party and its development, survival and descent in 2000?s due to not being able to catch up the rapid development in society in different layers. True Path Party, sustaining a dominant and an active political role in 1990?s could not be able to reach cyclical politics or seize the time and follow the innovations or put forward fresh point of views. Also faced with government/society dilemma and chose a government oriented policy. Therefore; True Path Party ignored the demands of society to provide developments in economy, politics, democracy and culture; not reaching major democratic mass, in 2000?s True Path Party lost its dominant role in Turkish politics and left its role to another party. To reach this outcome it?s useful to study Turkish political life?s last three periods in ten year periods.