Köksal Toptan'ın hayatı, siyasi faaliyetleri ve fikirleri
Life, political activities and ideas of Köksal Toptan
- Tez No: 729400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENAL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışmasında yakın dönem Türkiye tarihine damga vurmuş, genç yaşta devletin çeşitli kurumlarında görev yapmış ve halen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Köksal Toptan'ın hayatı, yapmış olduğu çalışmalar, yasama faaliyetleri ve fikirleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı Köksal Toptan'ı bütün yönleriyle ele alıp inceleyerek okuyucunun Köksal Toptan'ı daha iyi tanımasını sağlamak ve Köksal Toptan'ın yakın dönem Türkiye tarihindeki etkisini gün yüzüne çıkarmaktır. Köksal Toptan, Türkiye'ye yaptığı hizmetler ve yapıcı projeleri, fikirleri ile kendini göstermiş bir siyasetçi ve düşünce adamıdır. Toptan'ın tanınıp hayatının, çalışmalarının ve düşüncelerinin tüm toplum tarafından benimsenmesi siyasete girecek yeni nesillere onun tecrübelerinden istifade etmelerine katkı sunabilir. Tezin konusunu teşkil eden Köksal Toptan'ın hayatı, siyasi faaliyetleri ve fikirleri bütün yönleriyle detaylıca incelenmiştir. Toptan, 20. Yüzyılın son çeyreğinde siyasi hayatına başlamış ve 2015 yılına kadar milletvekilliği görevini sürdürmüştür. Bu süreçte farklı partilerde siyaset yapmıştır. Bu kapsamda 1977-1980 yılları arası Adalet Partisi'nde, 1986- 1999 yılları arası Doğru Yol Partisi'nde ve 2002-2015 yılları arası Adalet ve Kalkınma Partisi'nde çalışmalarına ve siyasi yaşamına devam etmiştir. İlk milletvekili olmasından kısa bir süre Devlet Bakanlığı yapmış ve Türkiye'nin en genç bakanlarından biri olma unvanını elde etmiştir. Yine 20.11.1991 ve 25.06.1993 tarihleri arasında Türkiye'nin en önemli bakanlıklarından biri olan Millî Eğitim Bakanlığı görevinde bulunmuş ve 1995 yılına gelindiğinde bir ay Kültür Bakanlığı vazifesini ifa etmiştir. 1999 seçimlerine kadar DYP içinde siyasi faaliyetlerine devam etmiştir. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti'den Zonguldak milletvekili seçilmiş ve bu görevi 2015 yılına kadar sürdürmüştür. AK Parti milletvekili olduğu süreçte Adalet Komisyonu Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2015 yılında aktif siyaseti bırakmıştır. 2017 ile 2021 yılları arası Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine getirilmiş olup bu görevi halen sürdürmektedir. Bu tez çalışmasının amaçlarından biri yakın dönem siyasi tarihimizi bir siyasi figür üzerinden incelemektir. Bundan dolayı bir siyaset adamı ve fikir insanı olarak Köksal Toptan'ın hayatında gün yüzüne çıkmamış detayların incelenmesi ve araştırmacıların hizmetine sunulması noktasında adım atılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life, studies, legislative activities and ideas of Köksal Toptan, who left his mark on the recent history of Turkey, served in various institutions of the state at a young age and is still a member of the Presidency High Advisory Board, were tried to be examined. The aim of this thesis is to examine Köksal Toptan in all its aspects, to enable the reader to get to know Köksal Toptan better and to reveal the influence of Köksal Toptan in the recent history of Turkey. Köksal Toptan is a politician and thinker who has distinguished himself with his services to Turkey and constructive projects and ideas. The recognition of Toptan and the adoption of his life, works and thoughts by the whole society may contribute to the benefit of the new generations who will enter politics, benefiting from his experiences. The life, political activities and ideas of Köksal Toptan, which is the subject of the thesis, have been examined in detail. Toptan started his political life in the last quarter of the 20th century and served as a member of parliament until 2015. During this period, he was involved in politics in different parties. In this context, he continued his work and political life in the Justice Party between 1977-1980, in the True Path Party between 1986-1999 and in the Justice and Development Party between 2002-2015. He was the Minister of State for a short time after being the first deputy and became one of the youngest ministers in Turkey. Again, between 20.11.1991 and 25.06.1993, he served as the Ministry of National Education, one of the most important ministries of Turkey, and in 1995 he served as the Ministry of Culture for a month. He continued his political activities within the DYP until the 1999 elections. He was elected as a Zonguldak deputy from the AK Party in the November 3, 2002 elections and continued this duty until 2015. During his time as AK Party deputy, he served as the Chairman of the Justice Commission and the Speaker of the Grand National Assembly of Turkey. He left active politics in 2015. He served as the Chairman of the Public Servants Ethics Committee between 2017 and 2021. He was appointed as a member of the Presidency High Advisory Board in 2019 and he still continues this duty. One of the aims of this thesis is to examine our recent political history through a political figure. For this reason, it is aimed to take a step towards examining the details that have not come to light in Köksal Toptan's life as a politician and intellectual person and putting them at the service of researchers.