Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için tanıtım filmi uygulaması
Teaser trailer application For Flying Broom International Women's Film Festival
  1. Tez No: 257597
  2. Yazar: AYŞEN TUĞBA DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Son yıllarda, her alanda olduğu gibi, Türkiye'de ve dünyada sinema, televizyon ve reklam dünyasında da kadınlar önemli ölçüde varlık göstermektedirler. Bu alanlardan biri de film festivalleridir. Gerek yarışan filmlerde gerekse festival etkinliklerinde kadınlar etkin bir biçimde görev almaktadırlar. Bunlar arasında dünya genelinde, ?Women Worker Film Festival?, ?Birds Eye View Film Festival?, ?Women Make Waves Film/Video Film Festival?dir. Ülkemizden ise ?Uluslararası Gezici Film Mor Kadın Filmleri Festivali? ve ?Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali? öne çıkmaktadır.Festivallerin tanıtımı büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda etkin tanıtım yöntemlerinden birisi de kısa tanıtım filmleridir (teaser). Bunlar; kitle iletişimi açısından toplum yapısını en iyi yansıtması, geniş kitlelere ulaşması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tez konusu olarak ?Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için Tanıtım Filmi Uygulaması? çalışması yapılmasına karar verilmiştir.Dünya film festivallerinin kısa tanıtım filmlerinin günümüzdeki konumu ve tanıtım filmleri gücünü sinemadan aldığı için birinci bölümde sinema türleri bu çalışma kapsamında araştırılmıştır. Söz konusu kısa tanıtım filmleri; hedef kitlesine göre, mesaj içeriği açısından ve sosyal amacına göre değerlendirilmiştir. Ayrıca yeni bir boyut olarak algılanan hareketli grafik tasarımı konusu incelenmiştir. İkinci bölümde ise uygulama çalışması öncesinde yeterli bilgiye sahip olabilmek için çekim ölçekleri, kamera hareketleri ve çekimlerin kurgu tekniklerinin ayrıntılı araştırması yapılmıştır.Bu çalışma sırasında değişik örnekleri incelemek için dünyadaki çeşitli film festivallerinin kısa tanıtım filmlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede festivallerle iletişime geçilerek zengin bir arşiv oluşturulmuştur. Bunların tezin amacına uygun olan bölümü tez çalışmasında yer almıştır. Tez uygulama çalışmasının ?Uçan Süpürge Uluslar arası Kadın Filmleri Festivali?ne tanıtım filmi olarak karar verildiği için seçilen örnekler daha çok kadın filmleri festivali üzerine yoğunlaşmıştır. Ayrıca Türkiye'deki film festivallerinden de seçimler yapılarak kısa tanıtım filmlerine yer verilmiştir.Bu araştırma ve incelemeler ışığında hazırlanan tez çalışmasının uygulama kısmında ise iki farklı çalışmaya yer verilmiştir. Bu çalışmalarda kullanılmak üzere özel bir bütçe hazırlanamadığından Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nün imkanlarıyla ve bazı profesyonel ortamlardan alınan özel izinler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Bu sınırlılıklar içerisinde gerçekleştirilen uygulama çalışmaları mesajına uygun grafik tasarım ögeleri (yazı, görüntü), ses, kamera hareket-leri ve kurgu teknikleri seçilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the last few years, as seen in every area, women play important role in cinema, television and advertisement sectors in Turkey and in the world. One of these areas is film festivals. Women take place both in making of competing films and also in festival activities. All around the world, ?Women Worker Film Festival?, ?Birds Eye Wiew Film Festival? and ?Women Make Waves Film/Video Film Festival? are the significant ones whereas in Turkey, ?Filmmor International Women?s Film Festival on Wheels? and ?Flying Broom International Women?s Film Festival? are the important ones.Advertisement of festivals has big importance. One of the most effective advertisement methods is the use of teaser trailers. Trailers play important role since they reflect society?s structure from mass communications point of view and also they reach to the wide mass. Therefore, ?Teaser Trailer Study for Flying Broom International Women?sFilm Festival? topic has been decided for this thesis.Nowadays, due to the status of teaser trailers belonging to worldwide film festivals and since advertisement films make use of cinema, different types of cinema have been researched in the first section of this thesis. In this research, teaser trailers have been investigated according to the target audience, message content and social purpose. In addition, subject of motion graphic design perceived as the new dimension has been also investigated. In the second section of the thesis, research about scales of shots, camera movements and montage techniques of various shots has been conducted in detail in order to obtain necessary information before the application study.In this study, in order to examine various types of teaser trailers, access to the teasers of various worldwide film festivals has been attempted. Within this context, by communicating with the festival authorities, a rich archive has been built. From this archive, those trailers suitable for our purpose have been included in the thesis. Since application of this thesis has been conducted for ?Flying Broom International Women?s Film Festival?, chosen examples are largely about women films festival. In addition, teaser trailers of selected film festivals in Turkey have also been included.In the application part of the thesis; which has been prepared according to the research and investigation methods as described above, two different types of studies have been included. Since there is no allocated special budget for these studies, facilities of Hacettepe University Faculty of Fine Arts Graphic Design Department and special services of some professional organizations have been utilized. By choosing the appropriate graphical design elements (text, image), sound, camera movements and montage techniques, works for the application have been completed under the given constraints.