Azerbaycan masalları - 2 -üzerine bir araştırma (masalların propp metoduyla incelenmesi)
A study on Azerian tales-2 (analyzing the tales with propp method)
- Tez No: 257601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN ATNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Azerbaycan Masalları-2 Üzerine Bir Arastırma? adlı bu yüksek lisans tezindeEhliman AHUNDOV'un ?Azerbaycan Masalları-2? adlı kitabındaki 43 masalınincelenmesine yer verilmistir.Çesitli kitap ve makalelerden metoda dair bilgi edinilmis; bu eserler masallarınincelenmesinde kaynak olarak kullanılmıstır.Ana hatlarıyla dört bölümden olusan bu çalısmanın Giris bölümünde yükseklisans tezinde yapılacak olan çalısma anlatılmıs, Azerbaycan Türklerinde masal kavramıve tasnif çalısmaları üzerine bilgi verilmistir.Birinci bölümde Propp metodu açıklanmıstır.?Masalların incelenmesi? baslıgını tasıyan ikinci bölümde ise masalların Proppmetoduyla incelenmesi yer almaktadır.Üçüncü bölümde, Propp metodunun masallara uygulanmasından elde edilensonuçlar bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
In this master thesis called ?A Research On Azerian Tales-2? 43 tales in EhlimanAHUNDOV?s ?Azerian Tales-2? were placed.Some information related to method have been obtained from various books andarticles, these works have been used as a source of analyzing the tales.This study consists mainly of four parts. In the introduction part, the study to becarried out in the master thesis was covered and the tale concept and classificationworks in Azerian Turks were dealt with.In the first part, the Propp method was discussed.In the second part called ?Analyzing of the Tales? analysing the tales through thePropp method was discussed.In the third part, results obtained through the practice of the Propp method into thetales were given.