Ferec Ba'de'ş-Şidde (Abdü'l-Aziz Cevheri, Fazlu'llah, Bennâ hikâyeleri) giriş, dil bilgisi, metin, dizin
Ferec Ba?de?ş-Şidde (Abdü?l-Aziz Cevheri, Fazlu?llah, Bennâ stories )introduct?on, grammar, text, index
  1. Tez No: 257600
  2. Yazar: ALİ AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
15. yüzyılda Kadir bin Muhammed tarafından istinsah edilen Ferec Ba'des-Sidde adlı eser üzerine yapılan bu çalısma, Giris, Dilbilgisi, Metin, ve Dizinbölümlerinden olusmaktadır.?Giris? bölümünde, eserin adı, müellifi, eser üzerinde yapılan çalısmalar veeserin nüshaları hakkında bilgi verilmis, eserde geçen hikâyelerin sırasıyla adlarıverilerek eserin yazılıs amacına ve muhtevasına değinilmistir.? Dil bilgisi? bölümünde eserin dili sekil özellikleri açısından incelenmistir.?Metin? bölümü Ferec Ba'de's-Sidde'de geçen ¡Abdü'l-¡az?z Cevher?,Fa?lu'llah, Bennâ Hikâyelerinin çeviri yazısından olusmaktadır. Çeviri yazı SeyfettinÖzege nüshasından yararlanılarak yapılmıstır.?Dizin? bölümünde, metinlerde geçen sözcükler anlamlarıyla birlikte verilerekgeçtiği sayfa ve satırlar belirtilmistir.Çalısmanın sonunda, yararlanılan kaynakların verildiği ? Kaynaklar? bölümübulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study which is made on the work named Ferec Ba?de?s-Sidde and copiedbye Kadir bin Muhammed in 15. century contains the parts of introduction, grammar,text and index.In the introduction section, some information is given about name of the work,writer of the work, studies on the work and editions of the work. It is mentioned writingaim of the work and content bye giving name of stories in the work in a sequence.In the grammar section, language of the work is examined according to its formfeatures.The text sections contains translation writing of ¡Abdü?l-¡az?z Cevher?,Fa?lu?llah, Bennâ stories which are mentioned in Ferec Ba?de?s-Sidde. Translation ismade bye using Seyfettin Özege?s edition.In the index section, pages and lines of words in the text are mentioned withtheir meanings.In the last of the work, there is the sources part which contains usin sources