İlköğretim okullarında okul yöneticilerine düşen ek görevler ve ortaya çıkan güçlükler
Additional tasks that school administrators have and appearing difficulties in primary schools
  1. Tez No: 257606
  2. Yazar: YASİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilere, personel yetersizliğinden dolayı düşen ek görevler ve bunların ortaya çıkardıkları güçlükleri belirleyerek çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Tarama modelinde olan araştırmanın evrenini Ankara ili Mamak, Yenimahalle, Çankaya ilçelerinde görevli ilköğretim okul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini bu ilçelerde görev yapan yöneticilerden tabakalı örneklem yöntemi ile seçilmiş, yöneticiler oluşturulmuştur. Örneklem grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan anket 2009-2010 öğretim yılında uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, SPSS istatistik paket programında frekans, yüzde, ki-kare testi alınarak analiz edilmiştir. Mamak, Çankaya, Yenimahalle ilçelerinde görev yapan okul yöneticilerinin % 40 oranında yönetim işlerine, % 60 oranında ise yönetim işleri dışındaki iş ve işlemlere zaman ayırabildikleri tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin, yönetim işleri dışındaki % 60'lık dilimin içerisinde; ?Teknik Hizmetler İş ve İşlemler? için % 5, ?Genel İdare Hizmetleri İş ve İşlemleri? için % 20, ?Yardımcı Hizmetler İş ve İşlemleri? için % 15, ve ?Diğer İş ve İşlemler? için % 20 oranlarında zaman harcadıkları ve bu hizmet alanlarında okullarda personelin bulunmamasından veya yetersiz olmasından dolayı güçlükler yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to develop solution suggestions to the school administrations in primary schools by determining additional tasks on account of lacking in personnel and apperaring difficulties due to those. In this survey model study, the scope of the study is composed of primary school administrators working in Mamak, Yenimahalle and Çankaya. The scope of the research is composed of selected administrators working in those districts with strafied sampling method. The questionnare prepared by the researcher is filled in 2009-2010 Academic year by selected administrations. The data of this reseach results is analysised by taking frequency, percentage, chi-square test with SPSS programme. It is fixed that School administrations working in Mamak, Yenimahalle and Çankaya can spend their time % 40 administration works and % 60 rate works and process except for administration works. In % 60 rate works and process except for administration works, it is determined that school administrations spend their time % 5 Technical Services, % 20 General Administrative services , % 15 Assisted services, % 20 other services and they face difficulties on account of lacking personnel in this services.