Jordan River conflict among Israel, Palestine and Jordan
İsrail, Filistin Ürdün arasında Ürdün Nehri çatışması
- Tez No: 257615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
En önemli tatlı su kaynağı olan nehirler kaynaklarından denize veya göle döküldükleri yere kadar doğal bir bütünlük oluştururlar. Ancak ülkelerin yapay sınırları bu doğal bütünlüğe bir engel teşkil etmektedir. Bunun sonucunda, aynı nehrin farklı kısımları farklı ülkelerin egemenlik hakları olarak kabul edilir ve bu da kıyıdaş ülkeler arasında kullanım hakkı sorunları yaratmaktadır. Ürdün Nehri de İsrail, Filistin ve Ürdün arasında benzer sorunlar oluşturmaktadır.Ürdün Nehri sorunu özellikle tarım ürünleri ihtiyacının artmasıyla daha önemli hale gelmiştir. 1948 yılında İsrail devletini kurulması ve İkinci Dünya Savaşını müteakip artan Yahudi ?aliyah?ları sonrasında İsrail'in dünyanın farklı ülkelerinden göçen ve farklı sosyal, kültürel ve ekonomik geçmişe sahip bu Yahudileri ortak bir milliyet altında birleştirme çabası sorunu ateşleyen unsur olmuştur. İsrail'in Ürdün nehri havzasına askeri müdahalesi ve uluslararası toplumun bu müdahaleye sessiz kalması sorunun çözülmesini zorlaştırmıştır.Tezin konusu İsrail, Filistin ve Ürdün arasındaki Ürdün Nehri sorununu anlamak, tarafların Ürdün Nehri hakkındaki vizyonlarını tespit etmek ve gelecekle ilgili olası senaryo ve faaliyetlerini analiz etmek, ABD'nin çatışmadaki muhtemel tavrını incelemektir. Tezin yazımında kullanılan yöntem kitap, makale, rapor, haber, dergi ve elektronik kaynak incelemesidir.
Özet (Çeviri)
As the leading fresh water resources, rivers, from their spring till to flow into the sea or lake, form a natural integrity. However, countries? artificial boundaries set a bar against this natural integrity. As a conclusion, different parts of the same river are accepted as the sovereign rights of different countries, and this causes usage right problems between the riparian countries. Jordan River causes alike problems between Israel, Jordan and Palestine.Jordan River issue has become more important especially after the growing needs for agricultural production. After the foundation of the Israel state in 1948, and, Jewish ?Aliyah?s increasing after the World War II, and Israel?s effort to unite these immigrants, from different parts of the world with different social, cultural and economical background, under a common ?nationality? has fired the conflict. In addition to this, high natural growth rate in Arab states impeded the conflict. Israel?s military intervention to Jordan River area and international society?s frivolous answer to this intervention has made the problem difficult to settle down.The subject of the thesis is to understand the conflict between Israel, Jordan and Palestine about the Jordan River, the parties? visions and their policies about the Jordan River, and to analyze the possible scenarios of possible actions of the parties and possible role of the USA as a third party. Method used in our thesis is examination of books, articles, reports, news, periodicals, and electronic sources.