Ankara'da yaşayan altı yaşındaki yabancı uyruklu çocuklarla Türk çocuklarının aile resimlerinin incelenmesi
A analyse of family drawing between six year-old foreign and Turkish children living in Ankara
  1. Tez No: 257614
  2. Yazar: ÖZGE METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırma Ankara'da yaşayan yabancı uyruklu ve Türk uyruklu çocukların hareketli aile resimlerinde kendilerini ve aile bireylerini nasıl ifade ettiğini, sahip oldukları gerçek aile yapılarını resimlerinde nasıl yansıttıklarını, hareketli aile çizimlerinde görülen çizim tarzlarından ve sembollerden hangilerine yer verildiği, aile içindeki hareketlerin değişiklik gösterip göstermediğini ve resimlerinde kendi kültürlerine özgü ifadelerin yer alıp almadığını ortaya koymak için yapılmıştır.Çalışma grubunun yabancı uyruklu çocukları oluşturan grubu Ankara'da bulunan yabancı okulların 1.sınıf ve anasınıflarına devam eden yabancı uyruklu çocuklar ve Beytepe Anaokulunda 6 yaşındaki Türk çocukları olmak üzere toplam 51 çocuk üzerinden yürütülmüştür.Araştırma çocukların aile yaşantıları, aile bireyleriyle olan iletişimlerini ve kendilerini ve aile bireylerini nasıl ifade ettiğini ortaya koymak için projektif bir teknik olan hareketli aile resmi çizim tekniği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda harekeli aile resimleri; çocukların aile yaşantıları hakkında önemli ipuçları verdiği, çocukların bir kısmının sahip olduğu aile yapısından farklı bir aile yapısını resimde yansıttıkları, hareketli aile resimlerinde görülen çizim tarzlarının az sayıda çocuk tarafından kullanıldığı görülmüştür. Bu çizim tarzları daha çok ev çizimi içinde tespit edilmiştir. Özellikle bu çizim tarzı Alman uyruklu çocukların resimlerinde görülmüş, aile yaşantıları hakkında ipucu vermiştir.Hareketli aile resimlerinde ortaya çıkan sembollerden büyük bir bölümü araştırmadaki harekeli aile çizimlerinde de görülmüştür. Hareketli aile resimlerinde aile bireylerinin aile içindeki rollerini açıklayan hareketlerin değiştiği tespit edilmiştir. Resimlerde; Anne figürü daha çok yemek yaparken, baba figürü ise alışverişe giderken, televizyon izlerken, uyurken, oyun oynarken, bilgisayar kullanırken çocukların kendilerini ve kardeşlerini ise daha çok oyun oynarken çizdiği görülmüştür.Hareketli aile resimlerinde çocukların içinde buldukları kültürleri yansıttıkları görülmüştür. Hareketli aile resimlerinin de ayrıca çocukların özel yaşantılarını da yansıttığı tespit edilmiştir.Anahtar SözcüklerHareketli aile resmi, projektif teknikler, çocuk resimleri
Özet (Çeviri)
This study was performed among Turkish and foreigner children living in Ankara in order to assess how they express themselves and their families in kinetic family drawings; how they depict their family patterns they have in reality; what symbols and which drawing styles they employ and whether expressions specific to their cultures are present in their kinetic family drawings.The study was conducted with a cohort of a total of 51 children; sample of foreigner children were selected from 1st degrees and nursery classes of foreigner schools in Ankara, and sample of Turkish children were selected from 6 year-old Turkish children from Beytepe Nursery School.In the study, we made use of kinetic family drawings, a projective technique, to assess the communication of the children with family members, and the way that they express themselves and their family members.We found out that moving pictures provides important clues about family lives of children. Importantly, some of the children depicted a different family life rather than the one they actually have. We also demonstrated that the styles usually used in moving pictures of family life were benefited by a few of them.Most of the symbols that appear in the kinetic family drawings of family life were also seen in the depictions in the study. In these pictures, we identified that the actions which are explanatory for the roles of members in the family, differ. In the pictures, mothers were mostly depicted as cooking and the fathers as going for shopping, watching TV, sleeping, playing games and using computer. The children themselves and their siblings were seen to be depicted as playing.Children were observed to reflect the cultural features in which they live in the moving pictures of family. These moving pictures of families also found to reflect the private lives of these children.Key WordsKinetic family drawings, projective techniques, children drawings