Çocuk yuvasında kalan korunmaya muhtaç çocukların değer eğitiminde yaratıcı dramanın etkililiği
The efficiency of creative drama in values education of institutionalized children
  1. Tez No: 257628
  2. Yazar: SIDDIKA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk yuvasında kalan korunmaya muhtaç çocukların değer eğitiminde yaratıcı dramaya dayalı olarak hazırlanmış olan değer eğitimi programının etkililiğini saptamaktır.Bu araştırmada nitel ve nicel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırma random ön test-son test kontrol grupsuz deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Deney grubuna, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan eğitimde yaratıcı dramaya dayalı bir değer eğitimi programı uygulanmıştır. Program üçer saatlik 12 oturum olarak planlanmıştır.Araştırmada kullanılan ölçme araçları araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Açık uçlu ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan iki adet değer analiz ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Hazırlanan ölçeklerin kapsam geçerliliği için uzman görüşü alınmıştır. Çoktan seçmeli olarak hazırlanan ölçme aracı için güvenirlik çalışması yapılmış ve güvenirliği 0.70 olarak hesaplanmıştırÇalışma grubunun ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlılığının test edilmesi için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Grubun açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar araştırmacı tarafından kategorilendirilmiş, içerik analizi ile frekanslar bulunmuş, bulgular tablolaştırılarak frekanslar üzerinden yoruma gidilmiştir.Birinci denence ile ilgili olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. Deney grubunun değer analiz ölçeği toplam puanları Wilcoxon İşaretli Sıralar testi sonuçlarına bakıldığında ön test puanları ile son test puanları ortalamaları arasında, son test lehine, ?: 0.01 anlamlılık düzeyinde istatistiksel açıdan anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir. Deney grubunun ön test puanları ortalaması 3.44 iken son test puanları ortalaması 6.56 olmuştur. Buna dayanarak uygulanmış olan değer eğitimi programının etkili olduğu söylenebilir.İkinci denence ile ilgili olarak elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Araştırmada elde edilen bulguların geneline bakıldığında programda yer verilen değerlerin öğrenciler tarafından daha iyi anlaşıldığı ve benimsendiği söylenebilir. Öğrenciler uygulama sonrasında değerlerle ilgili daha olumlu ve programın amaçlarına yönelik ifadeler kullanmışlar ve değerleri çok boyutlu olarak irdeleyebilmişlerdir.Araştırma sonucunda farklı düzeylerdeki okullar ve kurum bakımı altındaki çocuklar için değerler eğitimi programlarının hazırlanması ve uygulanması önerilmiştir. Değerler eğitimi konusunda daha kapsamlı deneysel ve betimsel araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the effectiveness of values education curriculum that based on creative drama which was applied the institutionalized children.Quantitative and qualitative data collective techniques were used in this research. The research was performed by using pretest-posttest non-control experimental design. A values education curriculum that based on creative drama which was prepared by researcher was applied to the experimental group. Curriculum was planned as twelve session that is three hours periods.The scales that used in study were developed by researcher. Two value analysis scales were implemented by pre test and post test. One of them is open ended the other is multiple choices. Expert opinion was taken for content validity of scales. Also made reliability study for open ended scale and reliability was computed as 0.70.Wilcoxon Signed Rank Analysis was used for the test of significant of difference between experimental group?s pretest and posttest scores. The open ended answers of group were categorized by researcher, frequencies were found, findings were tabled and interpreted by using frequencies.These results were reached about the first hypothesis: According to results of Wilcoxon Signed Rank Analysis there is statistical significant difference between pretest and posttest scores of experimental group in ?: 0.01 significant level. Pretest scores means of the experimental group is 3.44, posttest scores means of the experimental group is 6.56. According to these results, we can say, value education curriculum is effective.These results were reached about the second hypothesis: According to general findings of the research we can say values which placed in the curriculum, were more understood and accepted by the students. Students used more positive and appropriate to the curriculum? aims expressions and they examined values for multiple dimensions.Preparing and applying of value education curriculum for different school levels and institutionalized children was suggested at the end of the study. More comprehensive experimental and descriptive researches should be done.