Suç eşyasının satın alınması ve kabul edilmesi suçu
The crime of purchasing or accepting the crime goods
- Tez No: 257765
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçu; Türk hukukunda ve mukayeseli hukukta genelde malvarlığına karşı suçlar bölümünde düzenlenen bir suç tipidir. Her ne kadar bu bölümde düzenlenmekte ise de bu suçun ihdas edilmesi ile korunan başka hukuki menfaatlerde bulunmaktadır. Çalışma konumuzu oluşturan suç hem 765 sayılı Türk Ceza Kanununda hem de 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir. İki kanundaki düzenlemeler arasında benzerlikler bulunduğu gibi farklılıklar da bulunmaktadır. Söz konusu suç tipi bir takım suç tipleri ile de benzerlikler göstermektedir. İşte tüm bu nedenlerle bu çalışmamızda suç eşyasının satın alınması suçunun tarihçesi, suçun özellikleri, diğer suçlarla benzerlik ve farklılıkları ortaya konarak suçu tahlil etmek gerekmiştir. Yine suçun maddi ve manevi unsurlarını da ortaya koymak gerekmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu henüz yeni bir kanun olduğundan yeni içtihatlar ortaya çıktıkça daha kapsamlı çalışmalar yapmak mümkün olacaktır.Anahtar Kelimeler1-Suç Eşyası2-Satın Alma3-Kabul Etme4-Türk Ceza Kanunu5-Malvarlığı
Özet (Çeviri)
The crime of purchasing or accepting the crime goods is generally a type of crime that is arranged in the part of crimes against property in comperative and Turkish law.Although it is arranged in this part , there are other judicial benefits which are protected by establishing this crime.The crime that forms our project is arranged in Turkish Criminal Law bearing both 765 and 5237.There are similarities and differences between preparations of two laws.This type of crime has resemblences to some kind of crimes,too.So , because of all these reasons , the crime is needed to be examined by presenting the purchasing of the crime goods , the history of crime ,the features of the crime and simiarities and differences with the other crimes.Also , it is needed to present the materialistic and moral elements of the crime. Because this is a new law , It will be possible to make more comprehensive works as new interpretations appearsKey Words :1.Crime goods2.Purchasing3.Accepting4.Turkish Criminal Law5.Assets