Ceza Muhakemesinde olağanüstü kanun yolları
Extraordinary legal remedies on Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 257764
  2. Yazar: NECİP TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ceza muhakemesinin amacı, sadece suçlunun cezalandırılması olmayıp, maddî gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Bir ceza muhakemesi neticesinde verilen hükümlere karşı kanun yolları başvuru imkânı tanınmıştır.5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda olağan ve olağanüstü kanun yolu ayrımı yapılmıştır. Olağan kanun yolları itiraz, istinaf ve temyizdir. Olağanüstü kanun yolları ise yargılamanın yenilenmesi, kanun yararına bozma ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itiraz yetkisidir.Yüksek lisans tezi niteliğindeki bu çalışmada, Ceza Muhakemesi Kanununda yer alan olağanüstü kanun yolları inceleme konusu yapılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak kanun yolları, ikinci bölümünde, yargılamanın yenilenmesi müessesesi, üçüncü bölümde kanun yararına bozma, dördüncü bölümünde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itirazı incelenmiştir. Bu müesseselerin hukukî niteliği değerlendirilmiş, uygulama ve mevzuatta karşılaşılan sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of criminal procedure is not only to inflict punishment on offender but also to find substantive fact. It would be possible may file a motion of legal remedies against the decisions given after criminal procedure.Criminal Procedure Act divide remedies as extraordinary and ordinary. Ordinary remedies are ?opposition?, ?appeal on facts and law? and ?appeal on law?. Extraordinary remedies are ?new trial?, ?reversal in favor of the administration of justice? and ?the power of opposition by the Chief Public Prosecutor at the Court of Cassation?.In this Master?s Thesis, extraordinary remedies regulated in Criminal Procedure Act, are studied and researched.Legal remedies as a general in first chapter, new trial in second chapter, reversal in favor of the administration of justice in third chapter, the power of opposition by the Chief Public Prosecutor at the Court of Cassation in fourth chapter are studied and researched. Also in this thesis, legal nature of this institutions is assessed. Difficulties which is encountered both legislation and application is finded and proposed some solutions.