Türk sinemasında müzikal filmlerin halk hikaye motifleri bakımından incelenmesi
An analysis of folk tale motifs in the musical movies of Turkish cinema
- Tez No: 257771
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÖCAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sözlü kültür ürünlerinden olan halk anlatıları yazılı kültür dö-nemine geçildiğinde bile toplumda varlıklarını korumaktadırlar. Teknolojik gelişmenin bir sonucu olan sinema, 20. yüzyıla özgü ol-masına rağmen asırlar boyu var olan unsurları içinde barındırmak-tadır. Bir anlamda teknoloji geleneği taklit etmektedir.Bu tezde, Anadolu sahası halk hikayelerinde kullanılan motifler ile Türk Sineması'ndaki şarkılı filmlerde kullanılan motifleri kar-şılaştıran bir çalışma yapılmıştır. Bu nedenle halk hikayelerindeki motifler incelenmiş ve bu hikayelerinde tespit edilen motiflerin bir çoğunun filmlerde de kullanıldığı örnekler verilerek açıklanmıştır.Tez üç bölümden oluşmuştur, İlk bölümde, halk hikayesi, motif, şarkılı film gibi kavramlar belirtilmiş, ikinci bölümde halk hikayeleri epizotlarına göre ayrılmış ve filmlerin motifleri tasnif edilmiştir. Üçüncü bölümde ise tespit edilen motiflerin ışığı altında karşılaş-tırma yapılmıştır.Çalışma sonucunda, şarkılı filmlerde halk hikayesi motifleri-nin sıklıkla kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk narratives which is the part of oral culture protect mtheri existence in the society even when it?s passed to written culture. Cinema, result of the techical development, maintain its existence over a century. So it mimics the technology tradition.In this thesis, it?s compared the motifs of the films with song with the motifs of the folk story. Therefore the motifs od folk story is examined and it?s explained by giving examples that many of these motifs are used in the films.This thesis is examined in three parts . In first part, folk story, motif, film with the song etc, are indicated. In the second part folk stories are divided into episodes and the motifs of the films are designed. In the third part,,, it?s compared under the motifs which are designed.As a result of this work, it?s determined that the motifs of folk story are offenly used in the films with song.