Türk mitolojisinin resmi
Turkish mythology picture
  1. Tez No: 257772
  2. Yazar: NURAY YAKARYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez çalışmamız konusu itibariyle, Türk mitlerindeki tanrı ve tanrıça ikonlarının sanatsal yaratıcılık düzeyinde resimlenmesi ve canlandırılması olsa da, bu tasvirlerin ortaya çıkması için uyguladığımız yöntem; çok çeşitli kaynakların incelenmesini, ayrıntılı analiz ve farklı düşünce tekniklerinin kullanmasını gerekli kılmıştır.Okumalarımız sonucu, mitlerin tek bir yöntem ve teknikle açıklanmasının mümkün olmadığını gördük. Türk mitlerindeki sembolik motiflerin deşifre edilmesi ve çözümlenmesi için, bazı kuram ve yaklaşımlardan faydalandık. Bunların çoğu Jung, Champbell, Eliade gibi bilim adamı ve araştırmacıların düşünce ve tezlerine dayanmaktadır. Needham'a ait olan, dört unsurdan (su, hava, ateş, toprak) türeyen ve gelişen Yunan düşünce tarzı ile Çinlilere özgü olan İkili (Ying-Yang) mantık sistemi ve tasnif yöntemleri de çalışmamızda bize katkıda bulunmuştur.Türk mitolojisinde ?zaman? ve ?mekan? prensibine dayanan, ?ikili?, ?dörtlü? ve bunlardan türeyen çoklu mantık sistemleri görülür. Bu bağlamda Türk mitlerinde de göksel olgular ve zamansal döngüler, mekana indirgenerek yersel unsurlarla özdeşleştirilmiş ve kutsanarak tanrılaştırılmıştır.Okuma ve çözümlemelerimiz sonucu, kültürler arasında benzerlik gösteren mitler en çok tanrı-gökyüzü-yeryüzü üçgeni arasında olanlarıdır. Mitler, coğrafya, dil, ve dinlere göre çeşitlilik gösterse de, aynı yapıya tüm kadim ve arkaik kültür mitlerinde rastlamaktayız. Bu olgu mitlerin kaynağının bir olduğunu, ancak prizmadan çıkan ışığın çeşitli renklere ayrılması gibi, farklı kültürlerde farklı tatlar olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Bilinçaltında kurgulanan ve sanat eserlerine yansıyan bu renkleri, çalışmamızda resimlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Although our thesis study related to its subject is on picturing visualization of gods and goddesses icons in Turkish myth İn artistic cretiveness level, the method we have used to find out these descriptions has made it necessaray to examine very various sources and to use detailed analyses and different thinking techniques.As a result of our readings , we have seen that it impossible to explain myths by only one method and technique. We benefited from some theories and approaches to decipher and analyse the symbolic designs in Turkish yths. Most of them are based on thoughts and theses of scientists and researchers like Jung, Champbell and Eliade. The improving Greek thinking style belorged to Needham which is derived from four elements(water/air/fire/sail), logic system consisting of two parts (Ying-Yang) which is peculiar to the Chinese and also classification methods have contributed to us on our studies.In Turkish myths multiple logic systems which are based On time and place principle, consisting of two, four parts and multiple logic systems deriving from them are seen. Related to this matter ; events related to sky and time periods have been idetified with events related to land by being lowered to place and made god by sanctification in Turkish myths too.As a result of our readings and analyses, the myths which resemble each other between cultures are mostly the ones which are between the triargle of god-sky and land. Although myths are various according to geography, language and religions , we encounter the same structure in all old and archaic culture myths. This fact shows that the source of the myths is the same but like seperation into various colours of the light of prism, myths have appeared as different flavours in different cultures. In our study, we have tried to picture these colours which are desigred in subconsious and reflect to the work of art.