Kamu yönetiminde reform çalışmaları çerçevesinde yerel yönetimlerin finansmanı
Financing local governments within the framework of reforms in public administration
- Tez No: 257826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NİL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de kamu yönetiminde yapılan reform çalışmalarının yerel yönetimlerin finansmanına etkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Tez çalışması; yerel yönetimlerde reforma ihtiyaç duyulmasının nedenlerini, dünyada yerel yönetimlerde reform yapan ülke örneklerini, Türk yerel yönetimlerinin görev ve yetkilerini, organlarını, personel yapısını ve mali hususlarını, Türk yerel yönetimlerinde reforma gidilme nedenlerini ve yapılan reformun etkilerini, reformun yerel yönetimlerin mali kaynaklarına etkisinin analizini kapsamaktadır. Tez çalışmasında, Türk yerel yönetimlerinde yapılan reform çalışmalarının yerel yönetimlerin finansmanına etkisini ortaya koymak için mali yerelleşme, mali özerklik ve yerellik ilkeleri çerçevesinde ve yerel yönetimlerin mali görünümlerini yansıtan göstergeler kullanılarak analiz yapılmıştır. Analizin sonucunda, reform çalışmalarının yerel yönetimlerin finansmanına pek bir etkide bulunmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared for showing the effects of reforms in Turkish public administration on financing local governments. The thesis covers the need for reforms in local governments, country case studies, functions and duties, organs, personnel and financial structure of Turkish local governments, reasons for reforming Turkish local governments and effects of reforms, and the analysis of the effects of reforms on financial resources of local governments. In this thesis, to illustrate the effects of reforms on Turkish local governments, indicators that reflect the financial outlook of local governments are used and the analysis is within the framework of financial decentralization(localization), financial autonomy and subsidiarity principles. The result of the analysis suggests that reforms do not have significant effect on financing local governments.