Türkiye'de elektrik toptan ticaret piyasası ve fiyat oluşumu
Electricity wholesale market in Turkey and price formation
  1. Tez No: 257830
  2. Yazar: ERCÜMENT CAMADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ MIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye 2001 yılında yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kanunu ile birlikte elektrik sektörünü yeniden yapılandırma sürecine girmiştir. Bu kapsamda rekabetçi bir piyasa yapısının oluşturulması ve özel sektörün piyasa faaliyetlerini gerçekleştirebilmesinin önünün açılması hedeflenmiştir. Oluşturulan yeni yapı içerisinde dengeleme ve uzlaştırma piyasası organize tek toptan ticaret piyasası olması nedeniyle önem taşımaktadır. Bu çalışmada; dengeleme ve uzlaştırma piyasasında oluşan saatlik marjinal fiyatlar GARCH(1,1) modeli kullanılarak modellenmektedir. Ele alınan dönemde, saatlik marjinal fiyatların bir gün önceki değerleri, beş iş günü öncesindeki değerleri ve 0 kodlu yük alma talimat miktarlarının saatlik marjinal fiyatlar üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has adopted to restructure its electricity market since the enactment of Electricity Market Law in 2001. In this framework, Turkey has aimed to constitute a competitive market structure and to ensure participation of private sector in electricity market activities. The balancing and settlement market is very crucial in the restructured electricity market since it is the only organized electricity wholesale market. In this study, the prices constituted in the balancing and settlement market are modeled by a GARCH(1,1) model. It is found in this study that the hourly prices of previous day, the hourly prices of the same day of previous week and 0-tagged upward regulations affect the hourly prices positively.