Canlandırma filmlerinde kolaj kullanımı ve bir müzik videosu uygulaması
The use of collage in animated films and a music video application
- Tez No: 257879
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Canlandırma (Animasyon) sanatının tarihsel gelişimine bakıldığında birçok farklı yöntemin ihtiyaçtan ya da deneyler sonucunda keşfedildiği görülmektedir. Keşfedilmiş her yöntem kendi olanak ve sınırlılıkları doğrultusunda gelişerek kendi görsel dilini oluşturmuştur. Bu çalışmada ağırlıklı olarak kolaj kullanımından yararlanılan canlandırma yöntemleri incelenmektedir. Birinci bölümde stop-motion canlandırma yönteminin özelleşmiş türleri olan silüet canlandırma, cut-out canlandırma ve kolaj canlandırma yöntemleri tanımlanmakta ve öncü canlandırma sanatçılarının işleri ve teknik sorunlara getirdikleri çözümler incelenmektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde kolajlardan yararlanılan geleneksel yöntemlerdeki hareket ve ifade kısıtlamalarının hikaye anlatımına etkileri değerlendirilmektedir. Bu yöntemlerin hareket ve ifade açısından zayıf olduğu, ancak, plastik değer olarak resimlemeye yakın, zengin bir görsel dil sunduğu tespiti yapılmıştır.Üçüncü bölümde bilgisayar ortamındaki gelişmelerin ilk bölümlerde değinilen geleneksel yöntemlere etkileri araştırılmakta ve günümüzde bu yöntemlerin uygulanmasına olanak sağlayan sayısal ortamlar karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Bilgisayar teknolojisi özellikle 1980'lerden sonra geleneksel canlandırma tekniklerinin yerini almaya başlamıştır. Bilgisayar ortamının farklı tekniklerin bir arada kullanılmasına olanak sağlaması, yeni bir kavram olan hareketli grafik (motion graphics) kavramının doğuşuna sebep olmuştur. 1990'lara gelindiğinde bilgisayar destekli üç boyutlu canlandırma teknikleri gelişerek stop-motion tekniğinin sinema ve reklamcılık sektörlerinde kullanımını büyük oranda azaltmıştır. Kolaj ve cut-out canlandırmalarının ise, iki boyutlu doğaları gereği, bilgisayar ortamına rahatça geçiş yapabildikleri ve bilgisayar ortamının bu yöntemlerin kullanımını arttırdığı saptaması yapılmıştır.Uygulama bölümünde daha önceki bölümlerde incelenen geleneksel yöntemlerden cut-out canlandırma yönteminin bilgisayar ortamında bir uygulaması yapılmıştır. Üretilen canlandırma `Rekorlar, Hayaller, Yıldızlar' şarkısının müzik videosu olarak düşünülmüştür. Müzik videosunun şarkının ritmi ve duygusu ile uyum halinde olmasını sağlamak için ön çalışma olarak hareketli öykü akış panosu (animatik) hazırlanmış, böylece canlandırmanın son şeklinde aksayan herhangi bir fikir ya da sahne olmaması ve canlandırmanın şarkı sözleriyle parelel gitmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the historical development of the art of animation, we see that many different methods have been discovered as a result of necessity or experimentation. Each discovered method has developed according to its own means and within its own limitations, thus forming its own visual language. This study will focus mostly on animation techniques using collage. In the first chapter, the specialized kinds of stop-motion animation, namely silhoutte, cut-out and collage animation are defined and the works of pioneers and the solutions they have brought to technical problems are examined.In the second chapter, the technical aspects such as character and stage development, depth illusion and the expression of movement are analyzed. The effect of the restricted movement and expression quality of these methods on the storytelling and montage is also discussed. It is seen that while these methods are weak in terms of movement and expression, they offer a tactile quality and a rich visual language close to illustration.The effect of the developments in the computer medium on the traditional techniques studied in previous chapters are examined, and the digital platforms that allow the practise of these techniques are studied comparatively in the third chapter of this study. Computer technology has taken the place of traditional animation techniques, especially since the 1980?s. The fact that the computer medium allows the combined use of diverse techniques has led to the birth of a new concept, motion graphics. By the 1990?s, computer based three dimentional animation had developed and to a large extent lessened the use of the stop-motion technique in the cinema and advertising industries. In spite of this, it has been observed that the computer medium has increased the use of cut-out and collage techniques.In the application chapter of the study, one of the above studied traditional techniques, the cut-out method is applied to the computer medium. An animation has been produced as a music video of the song `Rekorlar, Hayaller, Yıldızlar?. To ensure that the video is in tune with the song?s rhythm and feel, an animatic has been prepared as a preliminary study. In this way the failing scenes and ideas in the animatic have been detected and removed from the scenario. Thus, the animation is ensured to go parallel with the song.