The Transformation of Scottish national identury
İskoç ulusal kimliğinin değişimi
- Tez No: 73849
- Danışmanlar: DR. LAURANCE RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
11 ÖZET İskoçya, 19. Yüzyıldan beri İskoç eteği, gaydası ve doğa güzellikleri ile romantik bir yer olarak turizmiyle dünya çapında ün kazandı. 1980'ler, İskoçya'nın geleneksel imgelerini bir yana bıraktığı ve dilden sanata, turizmden sinemaya pek çok alanda Gaelic kültürünü canlandırmak için çaba gösterdiği yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bu değişimin mimarları, yeni İskoç kimliğini tekrar kurmak için uğraş veren bireyler ve kurumlardır. Bu süreçte, İskoçya, yeni bir yaklaşımla, kültür turizmine yöneldi. Yine bu süreçte, İskoçya, tanıtıcı turistik broşürlerde eski romantik imgelerini, yerli ulusal diliyle (Gaelic) ve bu kültürdeki son yirmi yıldır devam etmekte olan canlanma ile birleştirdi. Son yıllardaki Hollywood, İngiliz ve İskoç filmlerinde de görüldüğü gibi İskoçya ilgi odağı haline geldi. Bu yeni ulusal bilinç nasıl oluştu? Bu sorunun yanıtı İskoçların kolonileşme izleriyle dolu olan tarihlerine duydukları artan ilgide bulunabilir. İskoçya'nın ayrı bir ulus olması, yaklaşık üç yüzyıl önce 1603 yılında İskoç ve İngiliz krallıklarının, daha sonra da 1707 yılında parlamentolarının birleşmesiyle sona erdiği kabul edilir. Bu birleşme sonrasında, daha önceden de ülke içinde farklılık gösteren iki bölge (ülkenin kuzeyi ve güneyi) arasındaki uçurum, İngilizleştirme sürecinin ivme kazanmasıyla daha da büyüdü. Ülkenin güneyi İngilizler için kolay bir hedefti, çünkü burası İngiltere sınırına daha yakındı ve bu yüzden dış etkilere daha açıktı. Öte yandan, ülkenin kuzeyinikolonileştirmek İngilizler için daha zordu. Klan sisteminin yerini, aç gözlü klan liderlerinin sayesinde feodalizm aldı ve sonra“İskoç”olarak bilinen, başta Gaelic dili, İskoçların ulusal kıyafetleri ve ulusal çalgıları olan gayda olmak üzere, herşeye yaptırım uygulanmıştır. Daha da kötüsü, İskoçlar topraklarını terketmek zorunda bırakıldı; İskoç tarihinde, sonradan görme Güneyli toprak sahiplerinin ve İngilizlerin neden olduğu bu göç olayı,“Kuzeyin Temizlenmesi”olarak bilinir. 19. Yüzyılda emperyalizmin etkisinin azalması ve romantik akımların ortaya çıkmasıyla daha önceden ülkenin Kuzeyinden Güneyine göç eden bazı İskoç aydınlan Kuzeyin kültürüne ilgi duymaya başladılar ve dağılmış olan bu kültüre romantik imgeler yükleyerek yeniden canlandırmaya çalıştılar. İngilizlerin kolonileştirmelerinden belki de en fazla çıkar sağlayan Güneyli İskoçlar, bu romantik imgelerin oluşmasına aracı oldular. Son yıllardaki Gaelic kültürünün yeniden canlandırma sürecinde bu imgeler çok tepki aldı. Bunların yerine, İskoçlar bugün kültürlerini yeniden keyfetmeye ve özellikle anadilleri olan Gaelic (Geylik) ve Scots (İskoç) dillerini tanıtmaya çalışıyorlar. Bu tezin amacı; edebiyat, dil, turizm ve sinema alanlarında geçmişteki ve günümüzdeki İskoçya'nın imgelerini tarihi bir çerçevede incelemektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since the nineteenth century, Scotland has gained its world-wide reputation as being an attractive tourist resort, a romantic place of tartan, kilts, bagpipes and a beautiful landscape. The 1980s marked the beginning of a new era, where Scotland turned away from traditional images and espoused the Gaelic revival in many fields from language to arts, from tourism to cinema. The architects of this revival have been both individuals and institutions such as Comunn na Gâidhlig (The Gaelic Organisation) which have worked very hard to re-establish this new national identity. In this process, Scotland has adopted a new approach towards cultural tourism, that combines the old romantic images in its tourist brochures, with ancient languages and the recent Gaelic revival. This has led the world to take an interest in Scotland - as can be seen in the films made by both Holywood, English and Scottish film makers in recent years. How did this new sense of national consciousness emerge? The answer can be found in an increasing awareness of Scotland's history, which is dominated by“colonisation”, a term used by the Scots to indicate England's domination of Scotland (throughout the thesis this term will be used in this Scottish sense.) It is generally supposed that Scotland, in the sense of a separate nation, disappeared three centuries ago with the amalgamation of the Scottish and English Crowns in 1603 and with the Union of Parliaments in 1707. The anglicisation process gained impetus in the aftermath of the Union through the separation between the Highlands and the Lowlands. The Lowlandswas an easy target for the English, because it was near the border and therefore more susceptible to foreign influence. The process of colonisation was more difficult in the Highlands. The clan system was replaced by feudalism with the help of greedy clan chiefs, and then the sanctions were invoked against anything which was perceived as“Scottish”, and therefore inimical to the process of colonisation, including the Gaelic language, the wearing of tartans and kilts, and playing bagpipes. Worse than that, the Scots were forced to leave their lands in a migratory process known as the“Highland Clearances”in Scottish history, for the sake of the nouveaux riche Lowland landowners and the English. With the decline of British imperialism and the emergence of various romantic movements in the nineteenth century, some Lowland Scottish intellectuals, who had left the Highlands for the south, discovered a renewed interest in Highland culture and tried to re-establish that scattered culture by investing it with romantic images. It is these romantic images of Scotland, mediated through Lowland Scots who perhaps benefited the most from English colonisation, which have been most rejected in the present-day national revival. Instead, the Scots are trying to rediscover their own culture, especially through the Gaelic revival, and through the promotion of work written in other native languages such as Scots. This thesis aims to analyse the images of Scotland in the past and the present in the fields of literature, language, tourism and cinema within a Scottish historical perspective.