Uzaktan algılama teknolojileri ile Bolu ilinde arazi kullanımındaki değişimin tespiti
Remote sensing technology with the land use change in the province of Bolu detection
  1. Tez No: 257900
  2. Yazar: ÖMER PEKTEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Bolu İlinde arazi kullanım özelliklerinin ve meydana gelen zemin örtüsü değişiminin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu değişimin nedenleri ile coğrafyadaki aktüel koşullar değerlendirilmiştir. İnceleme sahasında doğal koşullar son birkaç on yıldır insan faaliyetlerinin sonucunda büyük bir değişime uğramıştır ve uğramaktadır. İnsanın bu faaliyetleri coğrafya üzerinde doğal süreçler bakımından negatif bir etki ortaya koymuştur. Hızlı nüfus artışı ve yüksek şehirleşme oranı ile insanın ve yürüttüğü faaliyetlerin baskısı çalışma sahasında zemin örtüsü üzerinde büyük bir değişim meydana getirmiştir.Bolu İlindeki zemin örtüsü sınıfları ve değişimi farklı yıllara (1990-2000-2010) ait Landsat uydu görüntülerinin Uzaktan Algılama Yöntemleri ile analizi ile ortaya konulmuştur. Bu işlem Erdas Image Analysis Programı ile yapılmıştır. Analiz sonucu şehir alanlarının ve su yüzeylerinin genişlediğini, orman ve tarım alanlarının ise daraldığını ortaya koymuştur.Ayrıca bu değişimin Coğrafya özellikle de topografya üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi de ortaya konulmuştur. Bu bakımdan coğrafya koşulları özellikle erozyon, kütle hareketleri, kimyasal ayrışma, fiziksel parçalanma gibi doğal jeomorfolojik süreçler doğal olmayan bir değişim ile karşı karşıya kalmıştır. Bu sonuçlar grafik, harita ve tablolarla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of land cover change, from natural to anthropogenic, on physical geography conditions were studied in this area. Land degradation is the most impor-tant environmental issues facing our study. Most forms of land degradation are natu-ral processes accelerated by human activity. Land degradation is a human induced or natural process which negatively affects the land to function effectively within an ecosystem.This thesis focuses on the potential role of land degradation problems facing in this area. Environmental degradation from human pressure and land use has become a major problem in our study area because of the high population growth, urbanization rate and the associated rapid depletion of natural resources. When studying the cost of land degradation, it is not possible to ignore the role of urbanization. In particular, a major cause of deforestation is conversion to urban land.The paper reviews the principles of existing remote sensing techniques con-sidered particularly suitable for monitoring Bolu Province land cover changes. Re-mote sensing is traditionally used for monitoring changes of land cover and evalua-tion of environmental degradation.In addition, this thesis addresses the problem how spatially explicit informa-tion about degradation processes in our study area rangelands can be derived from different time series of satellite data. The monitoring approach comprises the differ-ent time period (1990-2000-2010), covered by satellite images. Satellite remote sens-ing techniques have proven to be cost effective in widespread land cover changed. Analysis of satellite images showed that as a result of urbanization and high human population densities changed natural geographical structure to anthropogenic land cover types. So, physical geography particularly natural geomorphologic processes like erosion, mass movement, physical weathering, and chemical weathering features etc. faced some important unnatural varying.