Cumhuriyet'in kurucu kadrolarından bir kimlik analizi: Şükrü Kaya (1883-1959)
An identity analysis of the founder staff of the republic: Şükrü Kaya (1883-1959)
  1. Tez No: 257909
  2. Yazar: KADİR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez Tek Partili Dönem'in dikkat çekici isimlerinden Şükrü Kaya'nın İç İşleri Bakanlığı dönemini (1927-1938) konu almaktadır. Bu dönem içerisinde, Şükrü Kaya' nın eylem ve söylemleri açıklanmaya çalışılırken, onun bir siyaset ve devlet adamı olarak ortaya koyduğu kimlik yapısının belirgin yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Devamında bu kimlik yapısının; dönemin hakim siyasal eğilimleri farklı bir ifadeyle dönemin lider kadrosunun sahip olduğu genel yönetici karakteristiği içerisindeki yerinin belirenmesi, çalışmanın amaçlarından bir olmuştur. Varılan sonuç doğrultusunda, Şükrü Kaya' nın eylem ve söylemlerinin, dönemin hakim siyasal eğilimleri ve Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere lider kadronun tavır ve tutumları paralelinde bir seyir izlediğini, söylemek mümkündür. Çalışma yöntemi olarak, döneme ait metinlerin taranması ve incelenmesi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mentions about the period of Ministry of Internal Affairs of Şükrü Kaya (1927-1938), one of the impressive characters of the Single Party Period. During this period, It has been attempted to reveal the important aspects of identity constructions of him as a politician and statesman for explaining Şükrü Kaya's actions and rhetoric. One of the objectives of the study is to determine the dominant political tendencies or the location of main leadership characteristics of the leaders of the period. It is possible to state that the actions and rhetoric of Şükrü Kaya was parallel to the dominant political tendencies, attitude and behaviour of leader staff, mainly parallel to Mustafa Kemal's. It was perferred, as a way of study method, the analysis and scanning of the texts o period.