Türkiye'de ulaştırma sektörü içerisinde lojistiğin yeri ve önemi
The significance of logistics in transport sector in Turkey
  1. Tez No: 257983
  2. Yazar: CİHAN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Oldukça yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olan lojistik sektörünün önemi Türkiye'de hızla artmaktadır. Lojistik sektörünün gelişmesi sayesinde Türkiye'nin Avrasya'da lojistik bir üs olması muhtemeldir.Bu çalışmada lojistik sektörünün Türkiye için önemi ortaya koyulmuştur. Türkiye'de taşımacılığın durumu ele alınmış, ülkenin lojistik potansiyeli değerlendirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup ilk iki bölümde ulaştırma ve lojistik hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de taşımacılık ve lojistiğin tarihsel gelişimi ve mevcut durumu analiz edildikten sonra Türkiye'de lojistik sektörünün gelişimine ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur. Tümevarım metodunun kullanıldığı çalışmada Türkiye'nin Avrasya'da lojistik bir üs olmasının şu an için ülkenin yetersiz olan ulaştırma altyapısının gelişimine bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of the logistics sector that have a great growth potential has been increasing rapidly in Turkey. Owing to development of logistics sector, Turkey likely to be a logistics base in the EuroasiaIn this study, the importance of logistics sector for Turkey is introduced. The situation of freight in Turkey is discussed and the country?s logistics potential is assessed. The study consists of three chapters, the academical knowledge about transportation and logistics is presented in the first two chapters. In the third chapter, after analyzing the historical progress and present situation of freight and logistics, the solution offers are introduced concerning the development of the logistics sector in Turkey. In this study that is used inductive method in it, it is seen that the Turkey?s ability of being a logistics base in the Euroasia depends on the development of the country?s transportation infrastructure that is insufficient for now.