Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sözcük bilgisi öğretimi-Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe 1 Serisinde sözcük öğretiminin değerlendirilmesi ve sözcük öğretimi için uygulama örnekleri-
Vocabulary teaching in turkish as a foreign language-evaluating vocabulary teaching in Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe 1 Serial and examples for vocabulary teaching-
- Tez No: 257984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİNNUR ERİŞKON CANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesinde yararlanılabilecek sözcük öğretim teknikleri ve etkinlikleri konusunda farkındalık kazandırmaktır. Bu amaçla, çalışmada, sözcük öğretim teknikleri ve sözcük öğretiminde kullanılabilecek etkinlikler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu teknikler ve etkinlikler çerçevesinde, Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesi amacıyla A1-A2 temel düzeyde hazırlanmış Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe 1 serisi, sözcük öğretimi açısından çözümlenmiş ve değerlendirilmiştir. Yabancı dil olarak Türkçe öğreten öğretmenlere ışık tutması gayesiyle, adı geçen seriye, sözcük öğretim teknikleri ve etkinlikleri göz önünde bulundurularak, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to raise awareness with regard to vocabulary teaching techniques and activities in teaching Turkish as a foreign language. In line with this purpose, vocabulary teaching techniques and activities are analyzed and examined in detail. Within the frame of these techniques and activities, A1-A2 level of Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe 1 serial which was prepared to teach Turkish as a foreign language is evaluated in terms of vocabulary teaching. For the purpose of offering an insight to teachers teaching Turkish as a foreign language, some suggestions are offered for the above mentioned serial, by taking vocabulary teaching techniques and activities into consideration.