Evaluation of energy supply-demand balance and CO2 emissions from the transport sector in Turkey based on technologically detailed Markal based energy modeling
Türkiye?de ulaştırma sektörü enerji arz-talep dengesinin ve CO2 emisyonlarının teknolojik detaylı Markal enerji modeliyle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 297826
  2. Yazar: FARUK CİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Energy, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Küresel ısınma geçen on yıllar içerisinde tüm dünyada en dikkat çeken konulardan biri haline gelmiş ve bu olay başta CO2 olmak üzere sera gazı emisyonları üzerine yapılan çalışma ve araştırmaların artmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, 2006-2051 yılları arasında Türkiye'de ulaştırma sektöründen kaynaklı CO2 emisyonları, MARKAL-Türkiye enerji modeli kullanılarak yatırım maliyetleri ve enerji taleplerinin de hesaplanması suretiyle 5 yıllık dönemler halinde incelenmiştir. Ulaştırma sektörü karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu olmak uzere 4 ana modda incelenmiştir. Daha sonra ana modlar 23 alt mod (araç tipi) olarak detaylandırılmış ve bu alt modlar ile ilgili veriler çeşitli kamu kurumlarından ve sivil toplum kuruluşlarından temin edilmiştir. Çalışmada, CO2 emisyonlarını analiz etmek için emisyon azaltım senaryoları, modal değişim senaryoları ve otomobil verimliliği ile yakıt fiyatının birlikte olduğu senaryolar olmak üzere üç senaryo grubu tanımlanmıştır. Her bir senaryo grubu baz ve 2 alternatif durumdan oluşmaktadır. Bu durumların birbiriyle olan kombinasyonlarından toplam 27 senaryo oluşturulmuştur. Senaryoların sonuçları incelenerek salınan CO2 emisyonları ve tüketilen enerji miktarları yakıt türlerine göre tablo ve grafiklerle sunulmuştur. Ayrıca, yakıt tüketimleri ve yapılan yatırımlar da alt-modlar ve dönemler itibarıyla değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında, bütün senaryolar birbiriyle karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global warming has been one of the main concerns all over the world in the last decades and this phenomenon gave rise to the increase in the studies and research on GHG (Greenhouse Gases) emissions, CO2 in particular. This study examines CO2 emissions from the transport sector in Turkey based on a MARKAL-Turkey Energy Model where CO2 emissions, investment costs, and energy demands are estimated for each 5-year time period between 2006 and 2051. The transport sector is analyzed in four main modes, namely road, rail, maritime, and air transport. The main modes are further detailed into 23 sub-modes (vehicle types) and the data regarding these sub-modes have been collected from various governmental institutions and non-governmental organizations. For the analysis of CO2 emissions, three groups of scenarios are defined in the study; the emission reduction scenarios, modal shift scenarios, and auto efficiency with fuel price scenarios. Each scenario group consists of a base and two alternative cases. By the combination of these cases, a total of 27 scenarios are created. Examining the results of the scenarios, the total CO2 emissions and energy consumptions are presented by tables and figures with respect to fuel types. In addition, fuel consumptions and investments are also assessed with respect to sub-modes and time periods. In conclusion, all scenarios are compared with each other and the results are presented.