Avrupa Birliği üyelik sürecinde yerel yönetimler ve kalkınma projeleri
Local governments and development projects in the European Union membership process
- Tez No: 257988
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği üyelik sürecinde bulunmakta olan Türkiye'nin, süreci tamamlayabilmesi açısından önem taşıyan bölgesel kalkınma çalışmalarında yerel yönetimlerin rollerinin ne olabileceği irdelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle Avrupa Birliği'nin mevcut yapısı ve gelişimi incelenmeye çalışılmış, ayrıca birliğin, bölgesel kalkınma ile ilgili oluşturmuş olduğu yapılanmalar ve bu yapıların kullandığı mekanizmalar incelenmiştir. Ülkemizdeki yerel yönetimlerin yasal yükümlülükleri ve görevleri çalışma kapsamında değerlendirilmiş ve bu görevler ile bölgesel kalkınma ilişkilendirilmiştir. Avrupa Birliği üyelik sürecinde yerel yönetimlerin özellikle sosyal alanda olmak üzere bölgesel kalkınma için kullanabilecekleri hibe mekanizmalarının neler olduğu ortaya koyulmuştur. Yine bu süreçte gerçekleştirilen proje çalışmaları sırasında ve sonrasında yerel yönetimlerin karşılaştığı sorunlar çalışma kapsamında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of local government in regional development work was to examine what might be in order to complete the European Union accession process of Turkey. First, the European Union and development of existing structures has been tried to be examined. In addition, created structures which is releated to regional development and the mechanisms used by these structures were investigated. Legal obligations and duties of local governments in our country has been evaluated in the work of context of regional development, and are associated with this task. Regional development grants mechanism for local governments has been revealed during the European Union Process. During the Project work performed in and after this process, the problems facing local governments were identified under this study.